Naga MarketsEx-Prezes KNF, Marek Chrzanowski
Były szef KNF, Marek Chrzanowski

Po zabezpieczeniu dokumentów i nośników elektrycznych w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), funkcjonariusze CBA dokonali tych samych czynności w mieszkaniu Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa polskiego regulatora rynków kapitałowych. Działanie to jest elementem śledztwa prowadzonego przez katowicką prokuraturę w ramach afery KNF, którą od zeszłego tygodnia żyje cała Polska.


Śledczy sprawdzają, czy Chrzanowski chciał przyjąć łapówkę

13 listopada Gazeta Wyborcza ujawniła szokujące fakty z funkcjonowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Leszek Czarnecki będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW – Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank – postanowił podzielić się bowiem nagraniami z jednej ze swoich wizyt w gabinecie Marka Chrzanowskiego, szefa KNF.

Marek Chrzanowski, ówczesny rzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych – twierdzi w “Gazecie Wyborczej” właściciel banku, Leszek Czarnecki. W związku z aferą oraz oskarżeniami Chrzanowski postanowił podać się do dymisji i współpracować z organami ścigania w trakcie trwającego dochodzenia.

Jak informuje RMF FM, w poniedziałek prokuratora przez 12 godzin przesłuchiwała Leszka Czarneckiego, po czym zleciła CBA przeszukanie mieszkania Chrzanowskiego i zabezpieczenia nośników elektrycznych oraz dokumentów. Polski miliarder nie chciał komentować wyników śledztwa i potwierdzał jedynie, że złożył przed prokuraturą bardzo obszerne zeznania.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Banki Czarneckiego tracą setki milionów na aferze, a DGP publikuje pełne nagranie rozmowy z Chrzanowskim

Podczas wybuchu afery inwestorzy obserwowali akcje głównych spółek Leszka Czarneckiego – Idea Banku oraz Getin Noble Banku, które wraz z pierwszymi doniesieniami prasy zaczęły mocno spadać, głównie za pośrednictwem wpisania banków na listę ostrzeżeń przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Choć początkowo spadki na spółkach sięgały 10 – 18 procent, w chwili obecnej spadki na Getin Noble Bank sięgają już ponad 45 procent co przekłada się na utratę ponad 200 milionów zł, natomiast spadki Idea Banku sięgają w chwili obecnej ponad 24 procent.

W najnowszym materialne przedstawiającym całościowy zapis rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, który opublikował DGP, pojawiają się nowe fragmenty, które nie znalazły się w nagraniu i stenogramie opublikowanym już w ubiegłym tygodniu przez “Gazetę Wyborczą”. Nowe wątki dotyczą m.in. kwestii audytora badającego sprawozdanie finansowe Getin Noble Banku za 2017 r.:

– Sokal go zje – tak Leszek Czarnecki mówi o biegłym rewidencie Arkadiuszu Krasowskim z EY, który badał sprawozdanie finansowe Getin Noble Banku za 2017 r. – On mówił, że on wyszedł z takim przeświadczeniem, że jemu personalnie pan Sokal groził wiele razy. On nie wie, co ma zrobić i że on musi realizować polecenia pana Sokala, bo inaczej nie będzie współpracował z urzędem – relacjonuje biznesmen obawiając się o niezależność audytora.

Śledź rozwój afery na bieżąco pod tagiem #aferaKNFtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here