Naga Markets

Cathie Wood straciła miliardy po tym, jak jej fundusz ARKK sprzedał akcje Nvidii w styczniu 2023 r.Flagowy fundusz giełdowy ARKK należący do Cathie Wood pozbył się swoich udziałów w spółce Nvidia Corp. na początku stycznia b.r. tuż przed nadejściem szału na sztuczną inteligencję (AI), który spowodował, że akcje spółki oraz jej konkurentów technologicznych znalazły się na fali wznoszącej. Ile na tej decyzji straciła inwestorka?

Nvidia zyskuje miliardy w wyniku szału spowodowanego sztuczną inteligencją

Nvidia zyskała około 560 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej od czasu, gdy Wood sprzedała akcje amerykańskiej spółki – przy czym ostatnie 200 miliardów dolarów z tego wzrostu miało miejsce w trakcie wczorajszej sesji, po tym jak firma opublikowała swoje wyniki finansowe, które przebiły oczekiwania rynkowych analityków.







Chociaż Cathie Wood posiada Nvidię w kilku swoich mniejszych funduszach, inwestorzy we flagowym funduszu ETF ARK Innovation (ARKK) zostali w większości pominięci w tegorocznym gwałtownym wzroście o imponujące 159,90%. W lutym, kiedy cena za akcję Nvidii wynosiła 234 dolary, Wood powiedziała, że wycena jest „bardzo wysoka”.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Lubimy Nvidię i uważamy, że to będą dobre akcje. Jest jednak wysoko wyceniona – to firma zajmująca się sztuczną inteligencją. W przypadku naszego flagowego funduszu, w którym zdywersyfikowaliśmy się o najbardziej przekonujące spółki, część z tego ma związek z wspomnianą wyceną – powiedziała Wood w rozmowie z CNBC 27 lutego.

Wood od dawna jest fanką Nvidii, ale nie była przekonana do jej wyceny

Kiedy ARKK po raz pierwszy wystartował w 2014 roku, Nvidia była jednym z największych faworytów funduszu. Warto również dodać, że od tego czasu całkowity zwrot z funduszu wyniósł 112%, z czego aż 13% zostało wypracowane przez producenta chipów, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberga.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Jestem pewien, że Cathie chciałaby posiadać Nvidię w trakcie niedawnego rajdu. Niemniej jednak spółka była dla niej bardzo dobrą inwestycją, a fundusz ARKK posiadał jej akcje, zanim stały się modne – powiedział Eric Balchunas, analityk ETF w Bloomberg Intelligence.

AVA Trade

Duże zakłady na Nvidię przez Cathie Wood imały miejsce, zanim producent chipów stał się finansowym gigantem. W październiku ubiegłego roku – kiedy akcje zaczęły odbijać się od najniższego poziomu od sierpnia 2020 r. – ARKK posiadał ponad 750 tysięcy akcji spółki. Pod koniec listopada Wood zmniejszyła tę pozycję do niecałych 39 tysięcy akcji, według Bloomberga.

Pomimo tego, że ARK koncentruje się na przełomowych innowacjach, jego flagowy fundusz jest w większości pozbawiony akcji powiązanych ze sztuczną inteligencją, które wzrosły w tym roku.

Pozostałe udziały Wood w Nvidii zostały rozłożone na cztery mniejsze fundusze ETF ARK i są obecnie warte łącznie 150 milionów dolarów. Co więcej, Wood posiada akcje firmy Advanced Micro Devices Inc. w funduszu ARK Next Generation Internet ETF (ARKW) o wartości 25 milionów dolarów. Pozostałe spółki powiązane ze sztuczną inteligencją, takie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i C3.ai, nie znajdują się w żadnym z portfeli ARK.

Jest to jedno z ryzyk związanych ze skoncentrowaniem aktywów w jednym sektorze – menedżerzy mogą przegapić inne okazje inwestycyjne. To dziwne, że ARK nie ma większej ekspozycji na półprodukty, biorąc pod uwagę ich znaczenie w sztucznej inteligencji – skomentował Todd Sohn, analityk ETF w Strategas.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena srebra osiągnie poziom 30 dol. w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, uważa Citigroup
Następny artykułMarazm na kryptowalut. Analiza techniczna BTC/USD
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.