Naga MarketsCash is the king? Rekordowa podaż złotego znajdującego się w obieguDepozyty polskich gospodarstw domowych wzrosły o 22,3 mld zł, co stanowi nowy rekord. W tym samym czasie wartość realnego pieniądza w obiegu rosła o 20,2 mld zł w kwietniu, po rekordowym marcu i wyniku rzędu 26 mld zł. W czasie pandemii koronawirusa wartość gotówki poza kasami bankowymi wzrosła więc blisko o 50 mld złotych. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Orbex.

  • W kwietniu przybyło kolejne 20 miliardów zł gotówki w obiegu
  • Polacy w rekordowym tempie wyciągają pieniądze z lokat, w kwietniu było to 12,4 mld zł
  • Na rachunkach bieżących znajdowało się 25% więcej gotówki niż w tym samym okresie rok wcześniej, co jest największym przyrostem od 13 lat

Te artykuły również Cię zainteresują
Najwyższy deficyt budżetowy od 3 lat, podaż złotówki rekordowa

Z opublikowanych w poniedziałek danych wynika, że dochody podatkowe za kwiecień spadały o 32% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, kurcząc się o 11,5 mld złotych. Wpływy z zakresu podatku VAT kurczyły się o 22,5 procent, a z akcyzy o 21 procent.

W tym samym czasie Polacy coraz chętniej stawiają na fizyczną gotówkę, wyciągając pieniądze z banków oraz bankowych lokat. Gdy w budżecie państwowym brakuje dochodów, budżety domowe akumulują gotówkę, w dwa miesiące zwiększając jej ilość w obiegu poza bankowym o niemal 50 miliardów złotych.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTO

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here