Naga MarketsWygląda na to, że w tym roku inwestorzy stosujący strategię carry trade będą musieli pogodzić się ze stratą. I to nie małą – jak informuje Deutsche Bank w swojej najnowszej nocie do klientów. Bank przekonuje, że prawdopodobnie będzie to najgorszy rok dla carry trade od czasów ostatniego kryzysu.


Carry trade – strategia polegająca na zakupie waluty wysoko oprocentowanej za walutę o niskiej stopie procentowej. Inwestor realizujący założenia tej strategii upatruje zysku w różnicy pomiędzy oprocentowaniem dwóch walut plus ewentualne różnice kursowe związane z aprecjacją walut wysoko oprocentowanych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tyle z definicji – która najwyraźniej zawiodła w tym roku. Tak wynika z najnowszych analiz Deutsche Bank, które prowadzone są co roku. Analitycy banku przebadali dziesiątki par walutowych o największych różnicach w oprocentowaniu ich walut składowych. W przypadku walut G10 do najwyżej oprocentowanych należą AUD oraz NZD. Kupno NZD/USD przez większość roku powinno nam zagwarantować stabilny zysk w postaci 3,25% rocznie. Sęk w tym, że zmienność pary była na tyle duża, że inwestorzy nie tylko nie zarobili, ale również stracili na strategii carry trade.

Wszystko dlatego, że w klasycznym ujęciu carry trade opiera się na stabilnym kursie pary walutowej. W ostatnich miesiącach nie było o tym mowy – przekonuje Oliver Harvey, autor bankowej noty. Tegoroczne straty nie są na szczęście tak duże jak w roku 2008 – gdzie zmienność doprowadziła do średniej straty rzędu 29%. Rok później, wspierany przez szaleńcze działania banków centralnych oddech na rynku walutowym wynagrodził traderom słaby rok i przyniósł 23% zysku.

carrytrade-e1450957704309W tym roku winę za niesprzyjającą zmienność na rynku ponosi idealny miks trzech składników: zbliżającej się (wówczas) podwyżki Fed zwiększającej wartość dolara, spore problemy Chin oraz rynków wschodzących. Problemy na rynku surowcowym wpędziły NZD i AUD w kłopoty, na które banki centralne obu państw musiały zareagować luzując restrykcyjną politykę monetarną. Jednak zdaniem Harveya, tempo przeprowadzanych obniżek nie odzwierciedla tempa spadków AUD/USD czy NZD/USD.

Pojawiają się również głosy, że dni carry trade są już policzone. W obliczu rosnącej zmienności podążanie za tą strategią przestaje być opłacalne – przekonuje Mark Dow założyciel funduszu hedgingowego Dow Global Advisors. Większość krajów boryka się z spowolnieniem rozwoju cen, a przez to posiada niskie stopy procentowe – trudno już o zyskowne carry trade – przekonuje i wskazuje na sytuację USD/CNH które wobec decyzji PBoC z powrotem znalazło się na poziomach sprzed ponad czterech lat: USDCNH.nddWeeklyDla porównania, stopy procentowe w obu państwach:


source: tradingeconomics.com

Chcesz zobaczyć na czym polega i jak można wykorzystać carry trade na realnym rynku? Sprawdź nasz dział Gra ze swap.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here