Naga MarketsOkoło dwunastu miesięcy temu analitycy Royal Bank of Canada opublikowali raport w którym zachęcali do zwrócenia większej uwagi na tak zwany carry trade – strategię inwestycyjną zakładającą czerpanie zysków z różnicy w oprocentowaniu dwóch walut. Dziś, po roku RBC ponownie upatruje szans w carry trade – pomimo faktu, że część rozwiniętych gospodarek ma już za sobą podwyżki stóp procentowych.


Stopy procentowe nadal pozostają niskie i inwestowanie carry trade może wydawać się nielogiczne w takich warunkach. Uważamy jednak, że będzie to jedna z lepszych strategii inwestycyjnych w nadchodzącym, 2018 roku – przekonują analitycy RBC w pierwszym akapicie swojego nowego raportu.

Aby pomóc zrozumieć swój tok rozumowania, analitycy przygotowali wykres przedstawiający stopę zwrotu z prostej strategii carry trade, która zakładała długie pozycje w trzech walutach o najwyższym oprocentowaniu wobec trzech walut o najniższym oprocentowaniu. Niebieską krzywą oznaczono z kolei nieważoną średnią z obligacji dwuletnich gospodarek z grupy G10. Szara linia przedstawia różnicę pomiędzy dwoma strategiami (carry trade oraz kupno koszyka obligacji). Jak można zauważyć, pomimo wzrostu średniego oprocentowania papierów bezpiecznych, strategia carry trade nadal  jest w stanie zagwarantować wyższy zwrot z inwestycji.

Istnieje oczywiście wiele zagrożeń dla takiego stanu rzeczy, lecz większość z nich jest całkowicie nieprzewidywalna. Mimo to sądzimy, że obecny stan rzeczy utrzyma się również w kolejnych dwunastu miesiącach. Pomimo rosnących zysków z obligacji – czytamy w raporcie.

Gdzie szukać okazji?

Dobór odpowiedniej pary walutowej do strategii carry trade powinien brać pod uwagę dwa czynniki – różnicę w oprocentowaniu oraz ryzyko mierzone jako średnia zmienność instrumentu. Analitycy RBC posługują się modelem wyznaczającym najlepsze składowe carry trade. Barometr banku korzysta z cen i miar opcji na waluty. Zarówno niższe odchylenie jak i szerszy spread tworzą bardziej atrakcyjną pod kątem carry trade parę walutową – przekonują analitycy.

Powyższa tabela porządkuje waluty pod kątem ich atrakcyjności carry trade. Kolorem niebieskim oraz szarym zaznaczono najefektywniejsze połączenia. Warto zaznaczyć, że JPY jest jak dotąd najgorszą walutą wśród walut nisko oprocentowanych. Ma to swoje uzasadnienie w powszechnym traktowaniu jena jako ‘bezpiecznej przystani’ rynku walutowego co przekłada się na wysoką zmienność względem walut wysoko oprocentowanych  – czytamy w raporcie RBC.

Sięgnij do wiedzy zawodowców – odbierz Big Bank Report

Analitycy banku zwracają również uwagę na połączenia z frankiem szwajcarskim oraz CAD. Dolar kanadyjski pozostaje najlepszym wyborem w parze z walutami krajów rozwijających się – RUB, TRY, ZAR. Krótkie pozycje w CAD w parze z wymienionymi powinny zagwarantować zyski w ciągu kolejnych miesięcy. Również euro pozostaje pewnym wyborem wszystkich, którzy inwestują na podstawie carry trade. Atrakcyjne z punktu widzenia tej strategii będą shorty EURAUD, EURNZD czy EURBRL.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here