Naga MarketsCarpathia Capital, jako pierwsza w historii zmieni rynek notowań na rumuńskiej giełdzieBittnet, spółka portfelowa Carpathia Capital, zapisze się w historii rumuńskiego rynku kapitałowego. Jako pierwsza przejdzie z alternatywnego rynku AeRO, na główny rynek giełdy w Bukareszcie BVB. INC było odpowiedzialne za wprowadzenia akcji Bittnet na rynek AeRO w 2015 r. Od tego czasu spółka 20-krotnie zwiększyła kapitalizację z 7,9 mln RON (leje) do ok. 158 mln RON oraz znacznie poprawiła swoje wyniki finansowe.

Rewolucje na rumuńskiej giełdzie

Bittnet to rumuńska spółka, która początkowo koncentrowała się na dostarczaniu rozwiązań e‑learningowych i szkoleń z zakresu IT. Obecnie stanowi już rozbudowaną grupę kapitałową. W efekcie Bittnet zyskał pozycję lidera w segmencie e-learningu, przy jednoczesnej dywersyfikacji działalności, która obok usług edukacyjnych pozwala dostarczyć na rynek kompleksową ofertę usług zarządzania data center, chmurą i infrastrukturą IT (tzw. rozwiązania ICT). Od momentu rozpoczęcia współpracy z Grupą INC spółka zaczęła się dynamicznie rozwijać. W przeciągu ostatnich 5 lat zwiększyła przychody z 8,2 mln RON (ok. 7,5 mln PLN) do 99,8 mln RON (ok. 91,3 mln PLN), a zysk operacyjny z 582 tys. RON (ok. 533 tys. PLN) do 4,6 mln RON (ok. 4,2 mln PLN).

Te artykuły również Cię zainteresują
Bittnet to także udana inwestycja Grupy INC. IPO spółki na rynku AeRO w 2015 r. zostało w całości objęte przez fundusz z Grupy INC Carpathia Capital. Dodatkowo INC w ramach wynagrodzenia objęło kilkuprocentowy pakiet akcji po cenie nominalnej. Łączne inwestycje Grupy INC w Bittnet wyniosły ok. 1 mln zł, przynosząc na dzień dzisiejszy ok. 480 proc. zysku.

Współtworzyliśmy rumuński rynek giełdowy AeRO, który podobnie jak polski NewConnect, dedykowany jest małym i średnim spółkom z branży nowej ekonomii. Pierwszym debiutantem na rynku AeRO był fundusz z naszej grupy Carpathia Capital. Niedługo potem, jeszcze w 2015 r., wprowadziliśmy do obrotu na tym rynku Bittnet, a Carpathia Capital objęła całą emisję akcji w IPO. Jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji. Przede wszystkim osiągnęliśmy bardzo dużą stopę zwrotu, a dodatkowo zyskaliśmy rozpoznawalność i bardzo dobrą reputację na rynku rumuńskim. – komentuje Paweł Śliwiński, prezes INC.

Carpathia Capital zainwestowała dotychczas w trzy podmioty w Rumunii. Inwestycja w Bittnet dała najbardziej spektakularne wyniki, a fundusz – mimo sprzedaży akcji łącznie za 4,2 mln złotych –  wciąż dysponuje pakietem akcji w tej spółce wycenianym wczoraj na około 1 mln zł.

Grupa INC pod koniec marca podpisała list intencyjny z Movie Games, którego celem jest współpraca na rynku rumuńskim. Plan zakłada wsparcie rumuńskich producentów gier, poprzez stworzenie grupy gamingowej, która skonsoliduje lokalny rynek. Będzie oferowała wsparcie finansowe i merytoryczne niezależnym studiom, w celu promocji rumuńskiego rynku i wyselekcjonowania jego liderów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: GBP/USD, AUD/CAD, GBP/NZD
Następny artykułImmofinanz miał 37,6 mln euro straty netto, 1,5 mln euro straty EBIT w I kw.
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here