Naga Markets
big benZgodnie z ostatnią wypowiedzią prezesa Banku Anglii, Marka Carneya, Wielka Brytania poczyniła ogromne postępy na wypadek scenariusza hard Brexitu, czyli braku umowy handlowej z UE. Gubernator BoE zaznacza jednak, iż skutki takiego rozwoju wydarzeń będą w dalszym ciągu bardzo bolesne dla brytyjskiej gospodarki.


Zobacz również: Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał? – komentują duże banki

Połowa firm niegotowa na hard Brexit

Carney powiedział podczas wtorkowego wystąpienia w Izbie Lordów, że podjęto odpowiednie kroki w celu ochrony rynków instrumentów pochodnych, zmniejszenia ryzyka finansowego i minimalizacji tarć w handlu, a także zawarcia niektórych umów handlowych z krajami trzecimi, które są zawierane przez UK poprzez Unię Europejską.

Jeśli Wielka Brytania opuści blok pod koniec miesiąca bez umowy to bardziej prawdopodobne jest, że będzie to chaotyczne, a nie destrukcyjne wydarzenie – oznajmił Carney.

W swojej ocenie możliwych wyników Brexitu, Bank Anglii uważa, że nieuporządkowane wyjście byłoby najbardziej szkodliwe pod względem ekonomicznym. Taki scenariusz spowodowałby spadek PKB o 8 procent, spadek cen domów o 30 procent, wzrost bezrobocia do 7,5 procent, a inflacja przyspieszyłaby znacznie powyżej celu 2 procentowego banku.

Zrobiliśmy duży postęp w zakresie gotowości na nadchodzące ryzyka, który w razie czego zmniejszy poziom szoku gospodarczego. Aby było absolutnie jasne – nadal spodziewamy się, że wystąpi ogromny szok gospodarczy. Połowa firm twierdzi, że nie jest przygotowana na Brexit bez umowy. Z kolei druga połowa która uważa, że jest przygotowana mówi, że „jesteśmy tak przygotowani jak to tylko możliwe” – powiedział szef BoE.

Ocena odzwierciedla analizę dotyczącą najnowszego zestawu prognoz banku centralnego opublikowanego w lutym, w którym obniżono szacunki dotyczące wzrostu. Carney powiedział wtedy, że wzrosło ryzyko Brexitu bez umowy.

W mijający wtorek bank centralny oznajmił, że wprowadzono więcej buforów dla systemu bankowego, aby zminimalizować skutki możliwego chaosu, który odbiłby się przede wszystkim na firmach i konsumentach. Jednak jak zauważył Carney, nawet takie środki ostrożnościowe nie gwarantują stabilności ekonomicznej.

Jeśli chodzi o politykę pieniężną, według prezesa BoE implikowana ścieżka stóp procentowych nie jest wystarczająco wysoka, a bank spodziewa się, iż inflacja będzie znacznie powyżej zakładanego celu bez względu na wynik Brexitu.

W sprawie wypowiedział się również polski premier Matusz Morawiecki, który zapewnił Wielką Brytanię, iż Polska poprze każde rozwiązanie.

Kurs funta (GBP) oscyluje w ważnym miejscu

Kurs brytyjskiej waluty walczy o utrzymanie tendencji wzrostowej. Kupujący utrzymują cenę powyżej istotnego wsparcia 1.3110. W przypadku przebicia lokalnego dołka, utworzy się negatywna struktura pivotowa faworyzująca pozycje krótkie. Najbliższe wsparcie stanowi konfluencja zniesienia 50% Fibonacciego oraz strefy popytowej (zielony kolor). Poniżej istotne poziomy to 1.2967 oraz 1.2772. Z drugiej strony jeśli tendencja wzrostowa zostanie utrzymana będzie to oznaczało wyhamowanie presji sprzedających z otwartą drogą do tegorocznego szczytu 1.3350.

Brexit: Przedstawiciele UE nastawieni pesymistycznietokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here