Naga MarketsOdbywające się w zeszłym tygodniu sympozjum banków centralnych w Jackson Hole stało się, za sprawą gubernatora Banku Anglii, Marka Carney’a, okazją do wyrażenia poglądów na temat waluty rezerwowej przyszłości. Carney podczas swojego wystąpienia zasugerował, że waluta cyfrowa, podobna do firmowanej przez Facebooka Libry, mogłaby w przyszłości zastąpić amerykańskiego dolara.


Jak podaje agencja Bloomberg, zdaniem Carneya, zastąpienie amerykańskiego dolara za pomocą waluty cyfrowej byłoby lepszym pomysłem niż pozwolenie, by inna waluta krajowa, taka jak chiński juan, zajęła jego miejsce jako światowej waluty rezerwowej. Jak stwierdził gubernator Banku Anglii, najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby nową „syntetyczną walutę hegemoniczną” stworzył sektor prywatny za pomocą sieci walut cyfrowych wyemitowanych przez banki centralne.

„W perspektywie długoterminowej musimy zmienić zasady gry. A gdy nadejdzie zmiana, nie powinna polegać ona na zamianie jednego hegemona walutowego, na inny”.

Tak radykalne propozycje, idące w kierunku całkowitej przebudowy dotychczasowego systemu finansowego opierającego się na dominacji dolara amerykańskiego, są tym bardziej zaskakujące, że padające z ust gubernatora banku centralnego, który za kilka miesięcy ma opuścić swoją posadę.

Carney stwierdził, że zaproponowana przez niego zmiana jest potrzebna, gdyż w przyszłości może zmniejszyć się pole do działań ze strony banków centralnych.

„Połączenie coraz większej niepewności politycznej, otwartego protekcjonizmu oraz obawy związane z tym, że nie będzie możliwości odpowiedniego zrównoważenia dalszych negatywnych szoków z powodu ograniczonych możliwości działań politycznych, sprawia, że rośnie tendencja deflacyjna w gospodarce światowej.”

Carney ostrożny wobec Libry i sceptyczny wobec Bitcoina

Warto przy okazji przytoczyć wypowiedź Carney’a na temat samej Libry tuż po tym, jak światło dziennie ujrzały plany wypuszczenia własnej kryptowaluty przez Facebooka i pozostałych członków Stowarzyszenia Libra.

„Odniesie ona sukces lub nie. Jeśli tak, stanie się rozwiązaniem systemowym, gdyż korzystałaby z niej bardzo duża liczba użytkowników. Zaś jeśli prowadzi się systemowy system płatności, musi on być w 100% pewny. Musi działać non-stop. Nie może być żadnych problemów na początkowym etapie. Nie może być sytuacji, że ludziom giną pieniądze z portfeli.”

Zdaniem Carneya w pierwszej kolejności należy zająć się wieloma kwestiami, takimi jak przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także zarządzanie i przechowywanie aktywów leżących u podstaw Libry.

Zobacz również: Członkowie stowarzyszenia Libra rozważają rezygnację z dalszego udziału w projekcie

Osoby mające nadzieję, że jako możliwą cyfrową walutę, która mogłaby zastąpić amerykańskiego dolara, gubernator Banku Anglii mógłby mieć na myśli Bitcoina, mogą jednak poczuć się rozczarowane. W swojej wypowiedzi w lutym 2018 Carney stwierdził, iż według tradycyjnych definicji BTC nie można uznać za pełnoprawną walutę, gdyż nie jest ani środkiem wymiany, ani magazynem wartości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here