Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Po godzinie 09:30 rozpoczęło się wystąpienie gubernatora Bank of England, Marka Carneya. W związku z londyńskim pożarem przemowa została przesunięta z zeszłego czwartku kiedy miejsce miało posiedzenie BoE, które wyraźnie umocniło funta. Głównodowodzący banku centralnego ostudza jednak nastroje.


Aż 3 przedstawicieli rady polityki monetarnej za podwyżką stóp

15 czerwca informowaliśmy: „Analitycy spodziewali się, że podobnie jak podczas ostatnich posiedzeń wynik głosowania w sprawie utrzymania stóp procentowych na niezmiennych poziomach wyniesie 7-1. Sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że ostateczny rozkład głosów to 5-3 (co oznacza, że trzech członków MPC chciało podwyżki stóp) – do Forbesa, dołączyli panowie Saunders oraz McCafferty”

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku Kabla wywołało to aprecjację o 100 pipsów w górę w przeciągu zaledwie kilku minut. Dzisiejsza wypowiedź Marka Carneya jednak odwraca sytuację i osłabia GBP. O mniej jastrzębim podejściu Banku Anglii do polityki pieniężnej niż w przypadku FED, które w średnim terminie nadal powinno odbijać się spadkami kabla pisaliśmy również w jednym z weekendowych felietonów (Dlaczego sprzedaję GBP/USD od 3 lat i nie mam zamiaru przestać).

„Zbyt wcześnie na podwyżkę stóp”

Pełna treść przemowy Marka Carneya w Mansion House dostępna jest pod linkiem. Dla dzisiejszej deprecjacji funta liczyły się jednak tylko dwa akapity:

„Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę mieszane sygnały wysyłane przez wydatki konsumenckie, inwestycje przedsiębiorstw oraz ograniczoną presję inflacyjną czynników krajowych – w głównej mierze anemiczny wzrost zarobków – jest zbyt wcześnie, aby rozpocząć dostosowanie i normalizację polityki pieniężnej.

W kolejnych miesiącach, chciałbym sprawdzić czy słabsze wydatki konsumenckie zostaną zrównoważone przez aprecjację innych elementów popytu, czy zarobki formują się na właściwych poziomach i jak gospodarka reaguje na prospekt zacieśnionych warunków finansowych oraz negocjacje w sprawie Brexitu” – mówił Mark Carney.

Funt wyraźnie pogłębia minima sesyjne

Główna fala osunięcia na kablu w zakresie 70 pipsów miała miejsce tuż po 09:30. Pierwsza z zaznaczonych świec na wykresie H4 to umocnienie po posiedzeniu BoE z zeszłego tygodnia, rysująca się obecnie świeca to natomiast reakcja na wystąpienie Marka Carneya:

GBP/USD H4

Z wąskiego kanału zmienności bardzo wyraźnie wybijał również Eurofunt. Wystąpienie gubernatora Banku Anglii w pierwszej chwili wywołało aprecjację o ponad 40 pipsów, w tym momencie para pokonuje PP R2 oraz okrągłą strefę 0.8800, znajdując się na najwyższych poziomach od 15 czerwca:

EUR/GBP M5Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here