Naga MarketsMark Carney, który dołączył do czwartkowego posiedzenia rządu, aby nakreślić plany BoE dotyczące burzliwego wyjścia z Unii Europejskiej, powiedział obecnym ministrom, że wyjście bez porozumienia doprowadziłoby do spadku funta i wyższych taryf, powodując wzrost inflacji. W takim wypadku stopa procentowa zamiast spadać – ponownie zacznie być podnoszona. 


Sytuacja “no-deal” znacznie utrudniłaby zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego w celu wsparcia gospodarki, tak jak zrobił to BoE po głosowaniu w Brexit w 2016 roku. Rzecznik BoE zapytany o komentarz do ostatniego posiedzenia nie odpowiedział na prośby o wypowiedzenie się na ten temat. Komentarz do sprawy prawdopodobnie ujawni się dopiero podczas następnej konferencji prasowej.

Warto przypomnieć w tej kwestii, że decydenci banku centralnego, którzy w sierpniu 2016 r. obniżyli stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 procent, dwukrotnie zwiększyli koszty finansowania zewnętrznego w ciągu ostatniego roku, aby utrzymać inflację w Wielkiej Brytanii pod kontrolą. Urzędnicy ostrzegali również, że Brexit może skłonić do podjęcia działań politycznych w dowolnym kierunkach i ciężko przewidzieć dalszy rozwój polityki pod tym kątem.

Zobacz również: Carney pozostanie prezesem BoE do 2020 roku

Carney na wczorajszym posiedzeniu powiedział również, że w wyniku “no-deal’u” ceny domów mogą spaść o ponad 35 procent, podczas gdy stopy kredytów hipotecznych diametralnie wzrosną. BoE co prawda zaznaczył, że jego testy warunków skrajnych wykazały, że banki mogą wytrzymać nawet najgorszy scenariusz, jednak nasuwa się pytanie co w przypadku gospodarstw domowych, które będą ofiarą takiego rozwiązania.

Times jako pierwszy przedstawił szczegóły spotkania, podczas gdy Guardian poinformował, że Carney ostrzegł, że nie-deal Brexitowy może mieć równie katastrofalne skutki dla gospodarki Wielkiej Brytanii jak kryzys finansowy z 2008 roku. BoE – jak zostało już wspomniane – póki co odmówił komentarza na temat spotkania.

Może Cię zainteresować: Czwartkowy przegląd rynków – ‘super czwartek’ w wykonaniu BoE, TCMB i EBC


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

No-Deal Brexit?

Co dokładnie oznacza No-Deal Brexit? Oznacza to, że Wielka Brytania i UE nie będą w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie opuszczenia Wielkiej Brytanii struktur Unii Europejskiej. Jeśli nie można będzie dojść do porozumienia, oznaczać to będzie, że nie będzie 21-miesięcznego okresu przejściowego, który obecnie proponuje Theresa May. W takim przypadku konsumenci, przedsiębiorstwa i organy publiczne będą musiały niezwłocznie reagować na zmiany w wyniku opuszczenia UE.

Taki scenariusz może raptownie odbić się na kondycji gospodarki a prawdopodobnie najbardziej poszkodowane będą – jak zawsze – gospodarstwa domowe. Jak mówi dr Simon Usherwood uczący na Uniwersytecie w Surrey: “29 marca przyszłego roku Wielka Brytania opuści UE, a wszystko, co z tym związane, dobiegnie końca” oraz dodaje: “Choć jest to możliwe (opuszczenie no-deal), w rzeczywistości ani Wielkiej Brytanii, ani UE takie rozwiązanie nie będzie sprzyjać. Jedną z kluczowych kwestii w scenariuszu opuszczenia struktur UE bez umowy jest niepewność, co do dalszych warunków życia i pracy w Wielkiej Brytaniitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here