TMS


Rosnąca popularność kryptowalut pośród inwestorów indywidualnych powoduje, że rynkiem tym coraz mocniej zaczynają interesować się także ciała regulacyjne, które już od kilku miesięcy rozważają wprowadzenie odpowiednich norm prawnych. Jak informowaliśmy już wcześniej, w związku z tym już w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przeprowadziła obrady Okrągłego Stołu w Brukseli. Przedstawiciele Uni Europejskiej oraz instytucji finansowych spotkali się z firmami, aby przedyskutować szanse i zagrożenia na temat rynku kryptowalut oraz technologii blockchain. Silną potrzebę uregulowania tego rynku wskazał również Gubernator Banku Anglii.


Mark Carney domaga się większej regulacji rynku kryptowalut, gdyż jego zdaniem należy zakończyć erę kryptowalutowej “anarchii”. Gubernator Banku Anglii powiedział w piątek, że “nadszedł czas, aby ustabilizować ekosystem krypto-aktywów na takich samych standardach, jak reszta systemu finansowego.”

Carney, który jest także szefem Rady Stabilności Finansowej, dołącza do rosnącego grona osób, wzywających do większego nadzoru nad technologią blockchain i rynkiem kryptowalut. Zauważył on, że “ekstremalna zmienność” odzwierciedla brak jakiejkolwiek wartości wewnętrznej lub zewnętrznego wsparcia. Wyliczył, że średnia zmienność 10 największych monet wirtualnych była ponad 25 razy większa niż na rynku akcji w USA w 2017 roku.

“Lepsza ścieżka”

W swoim przemówieniu pochwalił potencjalną wartość technologii Blockchain, ale powiedział, że waluty cyfrowe zawiodły jako forma pieniędzy i odrzucił perspektywę waluty cyfrowej banku centralnego w najbliższej przyszłości.

“Lepszą ścieżką byłoby uregulowanie elementów ekosystemu krypto-aktywów w celu zwalczania nielegalnych działań, promowania integralności rynku oraz ochrony bezpieczeństwa i kondycji systemu finansowego” – powiedział. “Bycie częścią systemu finansowego przynosi ogromne przywileje, ale z nimi wielkie obowiązki.”

Carney poparła w ten sposób nacisk amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, aby zaklasyfikować kryptowaluty jako papiery wartościowe podlegające przepisom regulującym. Jego zdaniem traktowanie giełd kryptowalut według tych samych standardów, co giełd papierów wartościowych to “zasadniczy niedostatek” w podejściu regulacyjnym.

Przyznał on także, ze jeśli banki centralne wydałyby własne waluty cyfrowe, naraziłyby się  w ten sposób na odgrywanie znacznie większej roli, “likwidując banki komercyjne w normalnych czasach i narażając się na destabilizację w czasie kryzysu”. Mimo to BoE pozostaje otwarte na możliwość wprowadzenia własnej kryptowaluty w przyszłości.

“Z wielu powodów kryptowaluty w portfelach cyfrowych raczej nie będą przyszłością pieniędzy” – powiedział Carney. “Ale to nie powód by je lekceważyć. Ich podstawowa technologia ma już wpływ. Wprowadzenie odpowiednich regulacji może potencjalnie sklasyfikować tą innowacje, aby lepiej służyła społeczeństwu.”Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułZbigniew Wieczorek – weekendowa analiza par głównych, 4 marca
Następny artykułPolityka nikomu nie pomaga – 65 rządów w 73 lata
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here