Naga MarketsGubernator Banku Anglii Mark Carney wkrótce ustępuje ze stanowiska, które piastował przez niemal 7 lat. Carney od lat ostrzegał przed ryzykiem dla gospodarki jakie wiąże się z Brexitem. Na koniec kadencji zauważa jednak promyk nadziei w związku z planami Borisa Johnsona.

Główny problem brytyjskiej gospodarki to słaba produktywność, Carney w wywiadzie przeprowadzonym przez Reutera powiedział, że UK jest na drodze do jego rozwiązania. Program budowy szybkiej kolei wartości ponad 100 mld funtów oraz pomoc dla regionów, które notowały mniejszy wzrost może przyczynić się do rozwiązania problemu.

Nowe możliwości po Brexicie

Mark Carney był przeciwny wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nie przysporzyło mu sympatii zwolenników rozwodu. Uważał on, że gospodarka brytyjska ucierpi z tego powodu i swojego zdania nie zmienia do dziś.

Zobacz też: KNF publikuje stanowisko ws. usług doradztwa inwestycyjnego

Jednakże, Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, a Brexit nastąpił z końcem stycznia br. Carney uważa, że może to zaowocować wprowadzeniem większych zmian, do których nie doszłoby w przypadku pozostania UK w bloku państw europejskich. Szef BoE zauważa przy tym niektóre inicjatywy w budżecie sugerujące wykorzystanie możliwości jakie daje Brexit.

Zmiana stosunków w relacjach handlowych i wzrost zaufania

 

 

 

 

„[Brexit] Jest to znacząca zmiana kolejności naszych stosunków nie tylko z Unią Europejską, ale także naszych relacji handlowych z resztą świata i skłania do ponownej oceny polityki gospodarczej, strukturalnej polityki gospodarczej w kraju” – powiedział Carney.

Wygrana Borisa Johnsona w grudniowych wyborach zapewniła wzrost zaufania do Wielkiej Brytanii. Jak powiedział Carney, widoczne jest już odbicie zaufania biznesu oraz w pewnym stopniu także konsumentów.

Rezygnacja kanclerza skarbu Sajida Javida

Wczoraj pojawiła się informacja o rezygnacji z funkcji kanclerza skarbu Sajida Javida, co zwiększyło spekulacje, że Wielka Brytania może przesunąć się w kierunku większych bodźców fiskalnych. Minister finansów zrezygnował po bezpośrednim sporze z Borisem Johnsonem. Po tygodniach napięć premier zażądał, aby Javid zwolnił wszystkich pięciu swoich starszych asystentów, ale kanclerz odmówił i podał się do dymisji.

Javid był ministrem finansów Wielkiej Brytanii od lipca 2019 r. Jego odejście popsuło przygotowania kraju do wdrożenia nowych reguł funkcjonowania poza Unią Europejską. Wszystko dzieje się na zaledwie cztery tygodnie przed planowanym terminem określenia budżetu 11 marca. Biuro Johnsona wskazało jest zastępcę – jest nim Javidis Rishi Sunaki. Pytane o zmianę na stanowisku ministra finansów Mark Carney, odmówił komentarza.

Kurs funta wraca ponad poziom 1,30 USD

Notowania funta w relacji do dolara zareagowały wczoraj znacznym umocnieniem na rezygnację brytyjskiego kanclerza skarbu. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, kurs wrócił ponad obszar w obrębie 1,2950, który wcześniej działał jako wsparcie. Obecnie cena znajduje się powyżej poziomu 1,30 USD, a kupujący otworzyli sobie drogę do szczytu z końca stycznia przy 1,3209.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here