Naga MarketsMark CarneyTermin Brexitu zbliża się nieuchronnie, co daje spore szanse na zawirowania, na funcie i ogólnie na rynku walutowym. To właśnie odnośnie nadużyć na rynku Forex wypowiedział się dziś Mark Carney, prezes Banku Anglii.

Według Carneya, dealerzy walutowi powinni podlegać tym samym regulacjom dotyczącym nadużyć, które obowiązują w przypadku handlu akcjami i obligacjami. Przepisy miałyby zatem objąć największy rynek finansowy świata, którego dzienny obrót przekracza 5 bilionów dolarów.

Londyńskie City dominuje w transakcjach na rynku FX spot, który pozostaje nieuregulowany, przynajmniej jeśli porównamy go do obostrzeń, które dotyczą podmiotów działających na rynku akcji i obligacji.

-[Regulacje] nie dotyczą kasowego rynku walutowego, a naszym zdaniem powinny – powiedział Carney.

Zobacz też: Bitcoin ma przed sobą długą drogę do masowej adopcji, wynika z danych Facebooka

Konsultacje ESMA

Również władze Unii Europejskiej zastanawiają się nad dodaniem rynku FX spot do regionalnego rozporządzenia ws. nadużyć na rynku (MAR).

W ramach przeglądu ram regulacyjnych, Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) o konsultacje z branżą w sprawie tego, czy transakcje walutowe na rynku spot, które obecnie są poza zakresem MAR i MiFID II, powinny zostać objęte regulacjami dotyczącymi nadużyć na rynku, które zostały wprowadzone trzy lata temu.

– Zapewnienie, aby ramy dotyczące nadużyć na rynku odpowiadały zmianom na rynku, a tym samym pozostają skuteczne w wykrywaniu i zapobieganiu nadużyciom, ma zasadnicze znaczenie dla ochrony interesów inwestorów i jest niezbędne do zapewnienia bezpiecznych i uporządkowanych rynków – powiedział Steve Maijoor, przewodniczący ESMA.

Branża ma czas do 29 listopada na przekazanie ESMA feedbacku w konsultacji, która obejmuje również inne propozycje zmian w MAR. Następnie ESMA przedstawi Komisji Europejskiej sprawozdanie końcowe, co ma mieć miejsce na początku przyszłego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here