Naga Markets

Cardano powróci powyżej 1 USD? Prognoza i analiza notowań kryptowalutyW ciągu ostatniego miesiąca kryptowaluta Cardano przeceniła się o niemal 20%, jednak od końca marca sieć zyskała ponad 400 nowych projektów oraz 100 tys. nowych portfeli. Co więcej, niedawno odpowiedzialna za projekt firma InputOutput (IOHK), pochwaliła się, że w sieci rozwijanych jest obecnie niemal 900 projektów, a sama platforma tworzy solidne fundamenty pod przyszły rozwój. Czy zatem pomimo obecnych spadków Cardano będzie w stanie powrócić powyżej 1 USD i kontynuować wzrosty z początku kwietnia?

  • Cena Cardano spadła 11 kwietnia poniżej 1 USD i obecnie kontynuuje wyprzedaż na poziomie 0,8930 USD
  • Kryptowaluta po dobrym początku miesiąca znów powróciła do spadków, a inwestorzy martwią się, że struktura sieci uniemożliwi jej dalszy rozwój
  • Platforma czeka na czerwcową aktualizację Vasil Hard Fork, która ma zwiększyć wydajności oraz usprawnić działanie inteligentnych kontraktów
  • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com, a cała jego treść dostępna jest w tym miejscu

Cardano znów budzi emocje

Cardano to publiczny i zdecentralizowany blockchain oparty na mechanizmie proof-of-stake (PoS), który w 2017 r. został uruchomiony przez współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona, po tym, gdy ten w wyniku sporów dotyczących wizji rozwoju sieci ETH, opuścił swój dawny zespół.Choć historia ADA sięga 2015 r., tak dopiero 2021 r. stanowił prawdziwy przełom, kiedy to we wrześniu kryptowaluta osiągnęła swoje ATH na poziomie 3,10 USD. Pomimo obecnych spadków IOHK, czyli firma odpowiedzialna za Cardano, podkreśla, że blockchain prężnie rozwija nowe użyteczności, od prostej wymiany tokenów po aplikacje z zakresu zdecentralizowanych finansów (DeFi), które umożliwią platformie dalszy rozwój.

Firma Santiment, zajmującą się badaniem rynku blockchain, twierdzi, że od końca lutego 2022 r. liczba adresów posiadających w portfelu od 10 tys. do 100 tys. ADA szybko rośnie. Ponadto jednym z obszarów silnego wzrostu jest obecnie aktywność portfeli kryptowalutowych na Cardano. Dane z Cardano Blockchain Insights pokazują, że od 22 marca liczba portfeli ADA wzrosła o 100 tys., i obecnie wynosi nieco ponad 3,268 mln adresów.

Jednak w ciągu ostatnich 3 miesięcy liczba wielorybów, czyli dużych inwestorów posiadających od 100 tys. do 1 mln ADA – spadła z 37% do 17,7%, co znacząco odbiło się na notowaniach kryptowaluty.

NED
Notowania ADA/USD na dzień 23.04.2022
Notowania ADA/USD na dzień 23.04.2022

Od września 2021 r. kryptowaluta znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Notowania ADA rozpoczęły 2022 r. na poziomie 1,31 USD, wzrastając 18 stycznia do 1,63 USD. Aktywo nie zdołało jednak utrzymać zysków i 24 lutego (w dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę) spadło do 0,7528 USD, testując tego dnia zakres 0,70 USD, co stanowiło prawie 80% spadek wobec szczytów sprzed 6 miesięcy.

Odbicie na szerokim rynku pozwoliło 4 kwietnia osiągnąć monecie wycenę na poziomie 1,24 USD, gdzie znajduje się 23.6 zniesienia Fibonacciego, jednak już tydzień później kolejna wyprzedaż sprowadziła notowania ADA z powrotem poniżej 1 USD. Ponowne przebicie psychologicznej bariery 1 USD mogłoby dodać paliwa bykom, jednak w krótkim terminie się na to nie zanosi.

Planowany podbój DeFi

Sieć Cardano walczy o swoją pozycję na rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zgodnie z poniedziałkowym wpisem IOHK, obecnie w sieci rozwijanych jest prawie 900 projektów, a tylko od 11 marca do sieci przybyło około 400 projektów.

Jednym z nowych projektów, który cieszy się dużym zainteresowaniem, jest AGIX ERC-20 Converter Bride, który został opracowany we współpracy z SingularityNET.

Narzędzie działa od początku tygodnia i umożliwia użytkownikom migrację opartych na Ethereum tokenów ERC-20 do sieci Cardano. Kierowane jest ono głównie do sektora DeFi, którego podbój jest obecnym celem ADA.

Pomimo rosnącej liczby projektów, liczba zdecentralizowanych aplikacji (DApps) działających na łańcuchu Cardano wydaje się być jednak ograniczona. Strona DefiLlama zauważa, że obecne projekty nie mają zbyt dużego rozmachu, gdyż 10 różnych platformach ma wartość zaledwie 224,96 USD całkowitej wartości zablokowanej (TVL).

Jeśli chodzi o tokeny niezbywalne (NFT), Cardano nie znajduje się nawet w pierwszej piętnastce blockchainów pod względem całkowitego wolumenu sprzedaży, mimo że 15 w rankingu Theta generuje w ciągu doby wynik około zaledwie 375 USD.

Ponadto od czasu wrześniowego ATH, związanego z uruchomienia inteligentnych kontraktów Cardano systematycznie traci na wartości. Pomimo iż sieć określa się jako konkurencja dla Ethereum, a nawet “zabójca ETH” na miarę Solany, Avalanche, czy Flow, określenia te nie mają pokrycia w rzeczywistości. Obecna cena tokena ADA wynosi zaledwie 0,8930 USD, a całkowita kapitalizacja kryptowaluty to nieco ponad 30 mld USD, co plasuje ją na 9 miejscu wśród wszystkich kryptowalut pod względem wielkości.

capital.com

Jednak wspomniany na początku Charles Hoskinson sugeruje, że dzięki nadchodzącej w czerwcu aktualizacji Vasil Hard Fork, ADA czeka ogromny wzrost wydajności oraz możliwości w zakresie inteligentnych kontraktów, co powinno wzmocnić cenę samego tokena.

Cardano prognoza długoterminowa

Strona DigitalCoin prognozuje, że do 2030 r. cena ADA może wynieść średnio 4,33 USD, a w 2031 roku wzrosnąć do 4,98 USD.

Price Prediction ma znacznie bardziej optymistyczne oczekiwania, przewidując, że w 2030 roku Cardano wzrośnie do średnio 21,35 USD, a rok później osiągnie wycenę na poziomie 32,25 USD.

W przeciwieństwie poprzednich stron CoinPriceForecast przewiduje znacznie wolniejsze tempo wzrostu ADA, z średnią wyceną na poziomie 2,93 USD w 2030 r. i 3,54 USD do 2033 r.

Jednak znaczna część społeczności kryptowalutowej patrzy na przyszłość Cardano z optymizmem. W styczniu 2022 r. współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przeprowadził na Twitterze ankietę, zadając pytanie, jaką walutę oprócz ETH wybrałbyś do przeprowadzania transakcji w 2035 roku. Z ponad 600 tys. głosów 42% uzyskała ADA, a na drugim miejscu był Bitcoin z 38,4% głosów.

Oznacza to, że oczekiwania względem ADA do 2040 r. są optymistyczne, a sama kryptowaluta może odgrywać ważną rolę w przestrzeni DeFi.

Jednak niezależnie od prognoz ważne jest, aby pamiętać, że rynki kryptowalutowe pozostają niezwykle zmienne, co sprawia, że trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie cena monety w ciągu kilku godzin, a jeszcze trudniej jest podać długoterminowe szacunki. W związku z tym należy pamiętać, że analitycy mogą się mylić w swoich prognozach.

Zalecamy, aby zawsze przeprowadzać własne badania i brać pod uwagę najnowsze trendy rynkowe, wiadomości, analizy techniczne i fundamentalne oraz opinie ekspertów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Nigdy nie należy inwestować więcej, niż można sobie pozwolić na stratę.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

OTWÓRZ RACHUNEK W CAPITAL.COM I HANDLUJ KRYPTOWALUTAMI

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here