Naga MarketsCardano vs Bitcoin: co warto kupić we wrześniu 2020 roku?Jaka jest przewaga ADA – i czy pozwoli to wyprzedzić Bitcoina pod względem tempa wzrostu? Aby znaleźć odpowiedź,  musimy najpierw przeanalizować różnicę między Cardano i Bitcoin.

  • Najbardziej oczywistą różnicą przy porównywaniu Cardano i Bitcoin jest skala: kapitalizacja Bitcoina jest 70 razy wyższa, a dzienny wolumen handlu jest nawet 90 razy większy.
  • Ale to nie oznacza, że Bitcoin jest lepszym aktywem inwestycyjnym ani, że bazuje na lepszej technologii. Porównajmy te dwie kryptowaluty kierując się kilkoma czynnikami.
  • Analitycy Capital.com porównują dwie kryptowaluty: BTC oraz ADA

Bitcoin a Cardano: zarządzanie

Bitcoin nie ma żadnej centralnej struktury zarządzającej ani fundamentu, który decydowałby o tym, jak sieć powinna się rozwijać. Konsensus, nagrody blokowe, zasady łańcucha blokowego – wszystko pozostaje dokładnie w takiej samej formie, jak zostało opisane w Białej Księdze Satoshi Nakamoto. Przez pewien czas stniała fundacja non-profit o nazwie Bitcoin Foundation, ale została ona zlikwidowana. Z powodu tego braku centralnej struktury, trudno jest Bitcoinowi się rozwijać.

Dla kontrastu, Cardano jest zarządzane przez trzy ciała: IOHK, Fundację Cardano i EMURGO.

Nadzorują one rozwój, badania i inwestycje oraz mogą wprowadzać zmiany do protokołu. Kolejną różnicą pomiędzy Cardano i Bitcoin jest to, że większość deweloperów ADA jest opłacana. Taka struktura pozwala na stały, dobrze zaplanowany rozwój kryptowaluty.

Potencjał ekosystemu: wsparcie dla smart kontraktów

W tej chwili nie ma możliwości budowy zdecentralizowanych aplikacji (dApps) ani tworzenia innych zasobów na łańcuchach blokowych Cardano czy Bitcoin. To dlatego, że nie obsługują one jeszcze smart kontraktów. Ta funkcjonalność w zasięgu obu projektów, ale ich realizacja znajduje się na różnych, odległych przedziałach czasowych.

Developerzy Cardano już pracują nad aktualizacją Goguen, która będzie zawierać smart kontrakty w specjalnie stworzonym języku, Plutus. Testnet zostanie wdrożony w trzecim kwartale 2020 roku.

W międzyczasie, deweloperzy Bitcoina – Jeremy Rubin pracuje nad językiem smart kontraktów o nazwie Sapio, ale faktyczne wdrożenie jest jeszcze melodią przyszłości. Tak więc w kwestii zarządzania, ADA wychodzi jako zwycięzca w walce Cardano vs. Bitcoin.

Łatwość użytkowania i możliwości pasywnego dochodu

Przesyłanie ADA jest wielokrotnie tańsze i szybsze niż BTC, więc znacznie lepiej nadaje się do codziennych transakcji. Z drugiej strony, Bitcoin jest łatwiejszy do kupienia za pomocą karty kredytowej, chociaż na Capital.com możesz łatwo doładować swoje konto za pomocą karty Visa lub Mastercard i kupić kryptowaluty.

Oprócz handlu lub przechowywania monet w portfelu, można uzyskać dodatkowy dochód zarówno z Cardano i Bitcoin – ale za pomocą różnych instrumentów. Cardano, będąc monetą typu “Proof-of-Stake”, wspiera stakowanie. Oznacza to delegowanie monet do węzła blokowego w zamian za udział w wynagrodzeniach, które dany węzeł otrzymuje za walidację transakcji. Nominalna wartości APR stakowania ADA wynosi 3,68 procent rocznie.

Jeśli chodzi o BTC, można go pożyczać za pośrednictwem różnych platform pożyczek kryptowalut. APR sięga 6 procent – znacznie więcej niż w przypadku ADA. Zgodnie z tym kryterium wygrywa Bitcoin.

Capital.com
Capital.com - handluj już od 80 PLN! SPRAWDŹ NAS

Sytuacja na wykresie: Cardano vs Bitcoin w okresie czerwiec-sierpień 2020

Do tej pory w 2020 roku Cardano zyskało 270 procent, a od czerwca do sierpnia 53 procent. Jest to obecnie ponad 0,12 USD – najwięcej od sierpnia 2018 roku. Głównym powodem tego rajdu była silnie oczekiwana aktualizacja sieci, Shelley. Została ona ostatecznie wydana 29 lipca.

Wielu spodziewało się, że po aktualizacji cena ponownie skoczy, ale zamiast tego nastąpił nieoczekiwany spadek. Nie miał on jednak nic wspólnego z Cardano: gdy cena BTC wzrosła, inwestorzy zaczęli wyprzedawać altcoiny. Rajd BTC został przedstawiony poniżej:

BTC i ADA, prognozy ekspertów:

Eksperci od kryptografii są obecnie w byczych nastrojach w przypadku obu kryptowalut, choć wśród nich są mniejsi i więksi optymiści. Oto kilka prognoz na okres koniec 2020 – początek 2021 roku:

Bitcoin

  • Michael Novogratz: 20,000 USD
  • Max Keiser, założyciel Heisenberg Capital: 28,000 USD
  • DigitalCoin: 25,700 USD
  • PrevisioniBitcoin: 40,540 USD

Cardano

  • AMBCrypto: 0.262 USD
  • DigitalCoin: 0.248 USD
  • PrevisioniBitcoin: 0.43 USD

Cardano vs Bitcoin: którą kryptowalutę kupić pod koniec 2020?

Bitcoin ma po swojej stronie przewagę pierwszego oferenta: nikt nie oczekuje, że Cardano kiedykolwiek wyprzedzi BTC pod względem limitu rynkowego lub ceny. Dla wielu osób Bitcoin jest kryptowalutą, podczas gdy wszystkie inne są niczym innym jak “altcoinami”. W dłuższej perspektywie czasowej BTC nadal będzie postrzegany jako wiodący projekt.

W krótko i średnioterminowym ujęciu widzimy przewagi po stronie ADA. Przede wszystkim, pod wieloma względami ADA jest technologicznie lepsza od BTC. Cardano jest szybkie, tanie i wkrótce będzie oferować smart kontrakty. Posiada ściśle opracowaną mapę kolejnych aktualizacji planowanych na najbliższe 12 miesięcy, co może wzbudzić sporo entuzjazmu dla monety. W ten sposób ADA może zyskać zarówno na własnych ulepszeniach, jak i na ogólnym trendzie na rynku kryptowalut.

Odpowiadając na główne pytanie artykułu: nie ma jednego, oczywistego wyboru pomiędzy ADA i BTC. Zarówno Cardano jak i Bitcoin są dobrymi inwestycjami i powinny być włączone do Twojego portfela. Ile kapitału należy przeznaczyć na każdą z nich? – zależy od horyzontu inwestycyjnego.

Jeśli jest on dłuższy niż 12 miesięcy, BTC jest być może lepszym pomysłem, ale jeśli chcesz inwestować przez 3-6 miesięcy, ADA może przynieść większe zyski.

Pamiętaj, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem. Zalecamy, abyś przed zakupem jakichkolwiek aktywów cyfrowych przeczytał przewodnik dla początkujących Capital.com dotyczący handlu kryptowalutami.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here