Naga Markets

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Cardano – co to jest?

Jak twierdzą twórcy Cardano to technologia zaprojektowana w celu zbudowania nowej, zdecentralizowanej gospodarki oraz demokratyzacji finansów gospodarek wschodzących. W zamyśle, platforma ma umożliwić tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i umów w sposób tani i bezpieczny. Jest ona budowana w warstwach co sprawia, że cały ekosystem jest łatwy w utrzymaniu i podatny na zmiany – soft forki.

Cardano cenaCardano wykres
Nad projektem pracuje zespół naukowców oraz inżynierów. Jednym z głównych udziałowców Cardano jest IOHK – spółka stworzona przez byłego CEO Ethereum, Charlesa Hoskinsona. O pracy nad projektem opowiada w poniższym wideo:

Kluczową cechą Cardano ma być balans pomiędzy potrzebami użytkowników oraz wymaganiami ciał regulujących rynki finansowe w poszczególnych państwach. Wizja twórców zakłada, że opracowywana przez nich technologia zapewni anonimowy, powszechny oraz przede wszystkim uczciwy dostęp do usług finansowych.

Zalety Cardano

Platforma, choć ma być czymś więcej niż tylko kolejną kryptowalutą wiele czerpie z dotychczasowych dokonań rynku. ADA pozostaje więc szybkim, bezpiecznym i w gruncie rzeczy anonimowym środkiem płatniczym, który z biegiem czasu zyskuje na popularności. Jednak w Cardano znajdziemy również kilka cech, które wyróżniają plartformę.

Ouroboros

To nowy typ algorytmu zaimplementowanego do platformy, który określa w jaki sposób poszczególne węzły osiągają konsensus co do stanu sieci. Stworzony przez IOHK Ouroboros jest kluczową częścią infrastruktury ADA i z całą pewnością innowacją w świecie blockchain. Poziom bezpieczeństwa jaki został osiągnięty dzięki Ouroboros porównywalny jest do poziomu bezpieczeństwa łańcucha Bitcoina. W przypadku nowego algorytmu nie ma jednak mowy o energochłonnym protokole proof of work.

XTB

Proof of Stake

Wiele kryptowalut, w tym Bitcoin czy Ethereum oparte jest na protokole pracy – proof of work. Wymaga on sporej mocy obliczeniowej, która potrzebna jest do rozwiązania kolejnego bloku i dostania w zamian za to zadanie nagrody. Rozwiązanie te niesie ze sobą szereg problemów – użytkownicy zmuszeni są inwestować pieniądze w drogie i specjalistyczne urządzenia, które nie zawsze dają gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału. Po drugie, moc obliczeniowa potrzebna do wydobycia bloku kryptowaluty opartej o PoW jest ogromna, co negatywnie wpływa też na środowisko naturalne.

W przypadku proof of stake wynagrodzenie za wydobycie kolejnego bloku jest przyznawane losowo na podstawie udziału poszczególnych użytkowników w całkowitym poolu kryptowaluty. ADA nie jest jedyną kryptowalutą opartą o PoS, jednak jest jedyną posiadającą tak rozwinięty algorytm wynagradzania jakim jest Ouroboros. Zasadę jego działania przedstawiono w wideo:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułOpcje waniliowe: Strategia korytarza [Risk Reversal]
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 07.01.2018 AUD/JPY
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here