Naga MarketsCardano

Jak twierdzą twórcy Cardano to technologia zaprojektowana w celu zbudowania nowej, zdecentralizowanej gospodarki oraz demokratyzacji finansów gospodarek wschodzących. W zamyśle, platforma ma umożliwić tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i umów w sposób tani i bezpieczny. Jest ona budowana w warstwach co sprawia, że cały ekosystem jest łatwy w utrzymaniu i podatny na zmiany – soft forki.

Cardano cena

Cardano wykres
Nad projektem pracuje zespół naukowców oraz inżynierów. Jednym z głównych udziałowców Cardano jest IOHK – spółka stworzona przez byłego CEO Ethereum, Charlesa Hoskinsona. O pracy nad projektem opowiada w poniższym wideo:

Kluczową cechą Cardano ma być balans pomiędzy potrzebami użytkowników oraz wymaganiami ciał regulujących rynki finansowe w poszczególnych państwach. Wizja twórców zakłada, że opracowywana przez nich technologia zapewni anonimowy, powszechny oraz przede wszystkim uczciwy dostęp do usług finansowych.

Zalety Cardano

Platforma, choć ma być czymś więcej niż tylko kolejną kryptowalutą wiele czerpie z dotychczasowych dokonań rynku. ADA pozostaje więc szybkim, bezpiecznym i w gruncie rzeczy anonimowym środkiem płatniczym, który z biegiem czasu zyskuje na popularności. Jednak w Cardano znajdziemy również kilka cech, które wyróżniają plartformę.

Ouroboros

To nowy typ algorytmu zaimplementowanego do platformy, który określa w jaki sposób poszczególne węzły osiągają konsensus co do stanu sieci. Stworzony przez IOHK Ouroboros jest kluczową częścią infrastruktury ADA i z całą pewnością innowacją w świecie blockchain. Poziom bezpieczeństwa jaki został osiągnięty dzięki Ouroboros porównywalny jest do poziomu bezpieczeństwa łańcucha Bitcoina. W przypadku nowego algorytmu nie ma jednak mowy o energochłonnym protokole proof of work.

Proof of Stake

Wiele kryptowalut, w tym Bitcoin czy Ethereum oparte jest na protokole pracy – proof of work. Wymaga on sporej mocy obliczeniowej, która potrzebna jest do rozwiązania kolejnego bloku i dostania w zamian za to zadanie nagrody. Rozwiązanie te niesie ze sobą szereg problemów – użytkownicy zmuszeni są inwestować pieniądze w drogie i specjalistyczne urządzenia, które nie zawsze dają gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału. Po drugie, moc obliczeniowa potrzebna do wydobycia bloku kryptowaluty opartej o PoW jest ogromna, co negatywnie wpływa też na środowisko naturalne.

W przypadku proof of stake wynagrodzenie za wydobycie kolejnego bloku jest przyznawane losowo na podstawie udziału poszczególnych użytkowników w całkowitym poolu kryptowaluty. ADA nie jest jedyną kryptowalutą opartą o PoS, jednak jest jedyną posiadającą tak rozwinięty algorytm wynagradzania jakim jest Ouroboros. Zasadę jego działania przedstawiono w wideo:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here