Naga Markets

Captor Therapeutics nominuje klej molekularny jako kandydata na lek do rozpoczęcia badań w leczeniu raka wątrobowokomórkowegoCaptor Therapeutics S.A. (GPW:CTX), firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem leków opartych o celowaną degradację białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD) w terapii nowotworów i chorób autoimmunologicznych poinformowała o wyborze kandydata na lek CPT-6281 w  projekcie CT-01, który koncentruje się na opracowywaniu terapii TPD w leczeniu raka wątrobowokomórkowego (HCC).

Captor Therapeutics w projekcie CT-01 wchodzi w zaawansowany etap przedklinicznego rozwoju kandydata na lek

Nominacja kandydata na lek oznacza, że Spółka rozpoczęła proces syntezy wysokoskalowej, który będzie przeprowadzony przez doświadczonego podwykonawcę. To pierwsze badanie wchodzące w skład pakietu  tzw. CTA/IND-enabling studies, które umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych w przyszłym roku.Nominacja naszego pierwszego kandydata na lek, to kolejny i bardzo satysfakcjonujący kamień milowy w historii Spółki, który pokazuje efekty kilku lat systematycznej pracy nad celowaną degradacją białek. W projekcie CT-01 wchodzimy w zaawansowany etap przedklinicznego rozwoju kandydata na lek, czyli prace których wyniki znajdą się w dokumentacji IND, i otworzą nam drogę do rozpoczęcia I fazy badań klinicznych – komentuje dr Michał Walczak, Członek Zarządu Captor Therapeutics.

Ogłoszone wyniki badań potwierdzają, że Spółka, zgodnie z założonym harmonogramem, osiąga kolejne kamienie milowe prac badawczo-rozwojowych projektu CT-01. Dzięki temu, Captor Therapeutics dokonał nominacji kandydata na lek do rozwoju klinicznego w 2023 r.

Kolejnym krokiem w rozwoju nie tylko projektu CT-01, ale i całej Spółki będzie wejście w fazę rozwoju klinicznego. Mamy tutaj olbrzymie oczekiwania związane z tym, że kandydat na lek projektu CT-01, będzie pierwszym na świecie związkiem działającym na zasadzie kleju molekularnego w leczeniu raka wątroby. Liczymy, że wykorzystanie potencjału technologii TPD może nieść olbrzymie korzyści terapeutyczne pacjentom obarczonym tym ciężkim nowotworem. – dodaje dr Michał Walczak.

Ogłoszone postępy to kolejny etap rozwoju projektu CT-01, wcześniej, w styczniu 2022 r., Spółka ogłosiła obiecujące wyniki eksperymentów dowodzących słuszności hipotezy terapeutycznej w mysim modelu ludzkiego raka wątroby (ang. in vivo proof of concept). Potwierdziły one, że zoptymalizowane związki posiadają właściwości pozwalające na wejście w kolejną fazę rozwoju. Dodatkowe wyniki badań w modelu in-vivo uzyskane w kwietniu br. potwierdziły wysoką aktywność przeciwnowotworową przy niskich dawkach dwóch związków wiodących w mysim modelu ludzkiego raka wątroby, przy podaniu doustnym.

Dzisiejsza nominacja utwierdziła nas w przekonaniu, że CPT-6281 ma potencjał terapeutyczny w leczeniu raka wątrobowokomórkowego (hepatocellular carcinoma), dla którego obecnie nie ma skutecznej terapii– dodał dr Tom Shepherd, Prezes Captor Therapeutics.

Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, która koncentruje się na wykorzystaniu technologii ukierunkowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków w chorobach o wysokim stopniu niezaspokojenia potrzeb medycznych.

XTB

TPD to rewolucyjne podejście do opracowywania nowych leków, które mogą być ukierunkowane na nowe cele molekularne, uznane za “nieuleczalne” przy zastosowaniu klasycznych metod opracowywania leków, a także zapewniać dodatkowe możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie zapewniają optymalnych korzyści medycznych. Captor opracowuje obecnie terapeutyki dla niedoleczonych ciężkich schorzeń, w tym nowotworów złośliwych i chorób autoimmunologicznych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw akcje forum | aktualny kurs forinta | cyfrowy polsat akcje opinie | notowania kghm | dolar prognozy | najniższy kurs funta | pge akcje notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here