Naga Markets

Nakłady inwestycyjne PKN Orlen wyniosły 1,24 mld zł w I kwartale 2020 roku w porównaniu do 0,6 mld zł rok wcześniej, podała spółka.

PKN Orlen: nakłady inwestycyjne wyniosły 1,24 mld zł w I kw. 2020 r.

Zrealizowany w I kw. capex stanowi 15,6% nakładów zaplanowanych przez PKN Orlen na cały 2020 rok, na poziomie 7,7 mld zł. Rok wcześniej, po pierwszych trzech miesiącach 2019, było to 12% (0,6 mld zł z planowanych 5 mld zł), podano.Wśród zrealizowanych inwestycji 0,8 mld zł przeznaczone zostało na segment downstream, w tym ok. 478 mln zł na rafinerię, ok. 241 mln zł na petrochemię i ok. 46 mln zł na energetykę, ponadto ok. 265 mln zł na segment detaliczny i ok. 176 mln zł na segment wydobywczy, w tym 145 mln zł w Kanadzie i 31 mln zł w Polsce, wynika z danych z prezentacji wyników koncernu po I kwartale.

W I kw. br. 55% wszystkich nakładów koncernu poniesione zostało w Polsce, 25% w Czechach, 11% w Kanadzie, 5% w Niemczech i 4% na Litwie, czytamy również w prezentacji.

Wśród najważniejszych projektów rozwojowych, realizowanych w I kwartale 2020 r. PKN Orlen wymienia zakończenie budowy głównej części instalacji Polietylenu w Czechach, rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu, budowę instalacji w ramach Programu Rozwoju Petrochemii, budowę instalacji glikolu propylenowego w Orlen Południe, budowę węzła wydzielenia parafin z surowca reformingowego – projekt Maxene w Płocku, projekt przygotowawczy do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz budowę instalacji Visbreakingu w Płocku.

Koncern uruchomił w tym okresie 7 stacji paliw (wszystkie w Polsce), a zamknął również 7, 3 stacje zostały zmodernizowane, otwarto także 10 punktów Stop Cafe/Star Connect (włączając w to sklepy convenience).

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here