Naga Markets



Cameco to obecnie największa na świecie notowana publicznie spółka, która powiązana jest z rynkiem Uranu. W 2015 roku podmiot był drugim największym producentem tego surowca na świecie, odpowiadając za niemal 20% światowego wytwórstwa. Handlowana na NYSE spółka od marcowych minimów odbija o 120%, a tylko od początku roku rośnie o 25%, oferując wyższe stopy zwrotu niż między innymi indeks S&P 500. W poniższym artykule dokonano analizy fundamentalnej podmiotu.

  • Spółka jest dostawcą paliwa jądrowego, skupionym na zapewnieniu czystego źródła energii
  • W 2019 roku podmiot osiągał zysk netto na poziomie 74 milionów dol., w II kw. roku bieżącego prognozuje natomiast stratę netto rzędu 53 mln dol.
  • Do obaw związanych z bezpieczeństwem dostaw przyczynia się rola podmiotów handlowych i państwowych na rynku uranu oraz polityka handlowa

Historia

“Cameco – Canadian Mining i Energy Corporation” został utworzony w 1988 roku w wyniku fuzji dwóch kanadyjskich firm. Nowa firma należała w 62% do rządu lokalnego i 38% do rządu federalnego Kanady. Pierwsze IPO, czyli wejście na rynek giełdowy miało miejsce w 1991 r. i obejmowało 20% udziałów w spółce.

Do 2001 roku regularnie organy państwowe sprzedawały swoje udziały i w 2001 r. firma została w pełni prywatną grupą. W 1996 r. Cameco przejęło wówczas największego gracza na rynku Uranu w USA Power Resources, następnie włodarze firmy, przejęli 3 mniejsze rodzime konsorcja.

Strategia

Spółka jest czystym dostawcą paliwa jądrowego, skupionym na zapewnieniu czystego źródła energii i korzystaniu z długoterminowego wzrostu, jaki obserwujemy w  branży Uranowej. Główną strategią jest skupienie się aktywach pierwszego poziomu i opłacalna produkcja w tempie zgodnym z sygnałami rynkowymi, aby zachować wartość tych aktywów i zwiększyć długoterminową wartość dla akcjonariuszy, a także robić to z naciskiem na bezpieczeństwo, ludzi i środowisko. Zobaczmy jak sami włodarze opisują swoją strategie:

– Naszą strategię realizujemy na trzech frontach – operacyjnym, marketingowym i finansowym. Podjęliśmy szereg przemyślanych i zdyscyplinowanych działań: obniżyliśmy produkcję poniżej założonego przez nas poziomu sprzedaży, aktywnie kupujemy materiały na rynku spot, aby wywiązać się ze zobowiązań sprzedażowych, koncentrujemy się na ochronie i zwiększaniu wartości naszego portfela kontraktów, i skutecznie zarządzamy firmą w niskich cenach. W rezultacie nasz bilans jest mocny i mamy dobrą pozycję do samodzielnego zarządzania ryzykiem.

Nasze produkty związane z uranem i paliwami są wykorzystywane na całym świecie do wytwarzania bezpiecznej, wolnej od emisji dwutlenku węgla, przystępnej cenowo energii jądrowej przy obciążeniu podstawowym. Starając się ożywić świat o czystym powietrzu, będziemy to robić w sposób, który odzwierciedla nasze wartości. Jesteśmy zaangażowani w identyfikację i reagowanie na ryzyka i szanse związane z ochroną środowiska, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (ESG), które naszym zdaniem mogą mieć znaczący wpływ na naszą zdolność do tworzenia długoterminowej wartości – napisano.

Mówiąc w skrócie, obecne operacje spółki są w dużym stopniu zaniżone, Spółka nie chce sprzedawać swojego cennego surowca po niskiej cenie. Obecnie Uran kosztuje w granicach 30/40 dolarów, historycznie było to już ponad 100 dolarów! Holding obecnie zawiesił pracę w dwóch najlepszych kopalniach, ale w jednej z nich planuje powrót jeszcze w tym roku.

CMC
Koronawirus straszy rynki - wykorzystaj sytuację. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Analiza finansowa

Mamy narzędzia, których potrzebujemy, aby poradzić sobie z obecnym niepewnym otoczeniem. Jesteśmy dobrze przygotowani do samodzielnego zarządzania ryzykiem. Mamy w naszym bilansie 878 milionów dolarów gotówki i krótkoterminowych inwestycji oraz niewykorzystany kredyt w wysokości 1 miliarda dolarów, z którego nie przewidujemy, że będziemy musieli skorzystać w tym roku. Czytamy w raporcie spółki za 2 kwartał 2020 r.

Jak możemy przeczytać podstawy finansowe są dobre w firmie. Przyjrzyjmy się zyskom.

  • 2018 r. Zysk netto 166 mln USD
  • 2019 r. Zysk netto 74 mln USD
  • I kw. 2020 r. Strata netto 19 mln USD
  • II kw. 2020 r. Strata netto 53 mln USD

Aktywa firmy

Cigar – Lake (50% własności)

Cigar Lake jest drugim co do wielkości złożem wysokogatunkowego uranu na świecie, którego zawartość jest 100 razy wyższa od średniej światowej. Kopalnia rozpoczęła działalność w 2014 roku i jest jedną z trzech właściwości materiałowych spółki. Zgodnie z oczekiwaniami, obecnie przy pełnej produkcji, operacja produkuje 9 milionów funtów (udział Cameco) uranu rocznie.

Inkai – Kazachstan

Inkai to bardzo duże złoże uranu zlokalizowane w Kazachstanie. Operatorem jest spółka joint venture Inkai spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której Cameco jest współwłaścicielami (40%) z Kazatompromem (60%). Dla holdingu produkcja wynosi ok. 3,5 mln funtów rocznie.

Rafineria Blind River – Dział usług paliwowych

Rafineria Blind River, największa na świecie rafineria uranu, przetwarza koncentraty uranu na trójtlenek uranu o wysokiej czystości (UO3).Obiekt Port Hope Conversion Facility jest jednym z zaledwie czterech komercyjnych dostawców w zachodnim świecie 6 fluorku uranu (UF6), który jest eksportowany na rynki międzynarodowe w celu wzbogacenia go do wykorzystania w reaktorach lekko wodnych. Jest także jedynym na świecie komercyjnym dostawcą naturalnego dwutlenku uranu (UO2) stosowanego w reaktorach typu CANDU.

Mc Arthur River / Key Lake – zawieszona

McArthur River to największa na świecie kopalnia wysokiej jakości uranu, a Key Lake to największy na świecie młyn uranu. Stopnie rudy w kopalni McArthur River są 100 razy wyższe od średniej światowej, co oznacza, że może ona produkować ponad 18 milionów funtów rocznie, wydobywając tylko 300 do 400 ton rudy dziennie. Cameco jest operatorem zarówno kopalni, jak i młyna. McArthur River jest uważana za materialną własność uranu.

W 2018 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji i oddaniu kopalni i młyna pod opiekę i konserwację, która będzie trwała przez czas nieokreślony. Najprawdopodobniej do wzrostu cen surowca.

Rabbit Lake, Crow Butte i Smith Ranch-Highland – zawieszona, bądź ograniczona produkcja

Ze względu na warunki rynkowe ograniczyliśmy produkcję i odroczyliśmy wszystkie prace związane z zagospodarowaniem tych odwiertów w drugim kwartale 2016 roku. Tak tłumaczą się włodarze spółki.

Millennium(Kanada), Kintyre(Australia), Yeelirrie(Australia) – zaawansowane projekty

Wszystkie prace nad naszymi zaawansowanymi projektami zostały ograniczone i będą kontynuowane w tempie dostosowanym do sygnałów rynkowych. Czytamy w raporcie firmy

Perspektywy i zagrożenia

Do obaw związanych z bezpieczeństwem dostaw przyczynia się rola podmiotów handlowych i państwowych na rynku uranu oraz polityka handlowa, która podkreśla rozbieżność między miejscem produkcji uranu a miejscem jego konsumpcji. Prawie 80% produkcji podstawowej znajduje się w rękach przedsiębiorstw państwowych, po uwzględnieniu cięć w produkcji podstawowej, które miały miejsce w ostatnich kilku latach.

Co więcej, prawie 90% produkcji pierwotnej pochodzi z krajów, które zużywają mało uranu lub nie zużywają go wcale, a 90% zużycia uranu ma miejsce w krajach, które mają niewielką lub zerową produkcję podstawową. W rezultacie polityka handlowa prowadzona przez rząd może być szczególnie destrukcyjna dla rynku uranu.

 Wzrost ogólnego zapotrzebowania na energie elektryczną jest niepodważalny. W 2018r. wynosiła 26 tysięcy (TwH), w roku 2040 ma to być już ponad 40 tysięcy. W 2019 roku energia jądrowa odpowiadała za 10% całości. Ponadto, w obliczu ciągłych wyzwań związanych z pandemią COVID-19, wiele rządów nadal polega na elektrowniach jądrowych jako części infrastruktury krytycznej potrzebnej do zagwarantowania dostępności 24-godzinnej energii do prowadzenia szpitali, placówek opiekuńczych, klinik itp. UxC szacuje, że skumulowane niezaspokojone zapotrzebowanie wynosi około 1,5 miliarda funtów do końca 2035 roku.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na świecie działa obecnie 440 reaktorów, a 54 reaktory są w budowie. Wzrost ten występuje głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie.

W tej branży klienci nie przychodzą na rynek tuż przed załadowaniem uranu do swoich reaktorów. Aby reaktor mógł działać przez ponad 60 lat, uran naturalny i usługi niższego szczebla muszą być kupowane z wieloletnim wyprzedzeniem, dając czas na szereg etapów przetwarzania, zanim dotrze on do elektrowni jako gotowy pakiet paliwowy.

Subiektywna opinia

Na górze skupiłem się raczej na twardych danych i przedstawieniu działalności grupy. Według mnie kwestia większego zauważenia potencjału tego rynku i pod względem kosztów, ochrony środowiska i sentymentu zostanie odmieniona, dzieje się już tak głównie w Azji. W Polsce są dalej rozmowy nad potencjalną elektrownią atomową, ale do realizacji jeszcze daleko.

Jeśli chodzi o stricte ocenę spółki pod względem inwestycji to uważam, że to najrozsądniejsza z firm dostępnych na giełdzie, odpowiada ona za mniej więcej 15-20% całej światowej produkcji. Ma solidne fundamenty finansowe, bardzo podoba mi się polityka nie forsowania na siłę zysków teraz, tylko spokojne czekanie na rozwój sytuacji. To oczywiście stanowi także ryzyko nie wykorzystania kapitału i aktywów, ale jeśli jesteś cierpliwym inwestorem to raczej się nie zawiedziesz.

Posiadam samemu mały pakiet akcji, który będę lekko zwiększał. Pamiętajcie, że spółki surowcowe należą do grona najbardziej zmiennych aktywów!



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here