Para walutowa CADJPY – czyli kurs kanadyjskiego dolara do japońskiego jena od marca 2020 porusza się w trendzie wzrostowym.
- CADJPY w silnym trendzie
- objęcie bessy na 2.5 letnich maksimach
- cena ropy osłabia dolara kanadyjskiego
W okresie od czerwca 2020 do lutego 2021 notowania poruszały się w dość szerokiej, bo ponad 400p konsolidacji. Wybicie poziomu oporu konsolidacji było impulsem do silnych wzrostów, które w czwartek 18.03 dotarły do poziomu 88.08.
Po ustanowieniu 2.5 rocznego maksimum cena zaczęła gwałtownie spadać. Główną przyczyną takiego ruchu ceny był tracący do USD dolar kanadyjski, na którego z kolei miały wpływ spadające ceny ropy naftowej.
Jak wiemy CAD należy do walut surowcowych i jest silnie zależny od cen ropy naftowej. Aktualnie na USDCAD mamy formację objęcia hossy co sugeruje dalsze osłabienie CAD w kolejnych sesjach.
Wspomniane gwałtowne czwartkowe spadki spowodowały, że na wykresie CADJPY pojawiła się silna niedźwiedzia świeca, która utworzyła formację objęcia bessy.
Piątkowe notowania nie potrafiły wybić skutecznie z formacji, cena nadal znajduje się powyżej minimum świecy tworzącej objęcie bessy.
MACD wszedł w fazę spadkową sygnalizując przewagę podaży i bardzo prawdopodobne są dalsze spadki. Gdy w czerwcu 2020 pojawił się inside bar i MACD zaczął maleć, cena spadła o 380p… ( patrz wykres D1) czy sytuacja się powtórzy?
Korzystając z wykresu H1, możemy pokusić się o wyznaczenie zakresu w jakim może się cena CADJPY poruszać w najbliższych sesjach. Na 87.70 utworzył się lokalny poziom S/R (wsparcia i oporu)- jego pokonanie może zanegować scenariusz spadkowy.
Gdyby jednak cena pokonała skutecznie 86.87 co wydaje się być bardzo prawdopodobne – spadki mogą dotrzeć do strefy popytu znajdującej się 100p niżej na 85.80.
Polecam:
- Formacje Price Action – Objęcie Bessy (Bearish Engulfing)
- GOLD- korekta wzrostowa na strefie popytu – 15.03.2021