Naga MarketsZgodnie z najnowszymi raportami Statistics Canada, sprzedaż detaliczna wzrastała o 1,5% m/m w październiku, inflacja natomiast o 2,1% r/r w listopadzie. Wyniki okazały się lepsze od prognoz analityków oraz wyników z poprzednich miesięcy, w efekcie czego dolar kanadyjski umacniał się na pozycji lidera w trakcie czwartkowej sesji.


Inflacja konsumencka najwyżej od stycznia 2017 roku

Odczyty inflacji CPI w Kanadzie na poziomie 2,1% r/r są najwyższymi od stycznia bieżącego roku i sporym odbiciem od dynamiki 1,0% r/r notowanej jeszcze w czerwcu:

Źródło: StatCan

Pozytywnie wypadała również inflacja miesięczna, której dynamika wyniosła +0,3% (prognoza 0,2%, poprzednio 0,1%). Delikatnie osuwała się jedynie inflacja bazowa, nie było to jednak w stanie popsuć dobrych nastrojów po silnym raporcie.

Sprzedaż detaliczna zaskoczyła wszystkich

W momencie gdy wrześniowe wyniki sprzedaży detalicznej plasowały się na poziomie +0,1%, analitycy spodziewali się w październiku wzrostu maksymalnie o +0,6% m/m. Ostateczny wynik zaskoczył jednak ekonomistów i plasował się na poziomie +1,5% m/m:

Źródło: StatCan

Ostatni raz tak dobre wyniki sprzedaży detalicznej notowano na początku 2017.

Dolar kanadyjski potwierdza pozycję lidera

Przed publikacją danych z godziny 14:30, CAD był najsilniejszą walutą czwartkowej sesji. Wyniki CPI i sprzedaży detalicznej, jedynie umocniły jego pozycję. W stosunku do EUR, CAD zyskiwał ponad 100 pipsów, testując PP S2:

EUR/CAD H1

W przypadku USD/CAD ruch posiadał podobną dynamikę testując minima z 14 grudnia. Tutaj przyczyniły się jednak również mieszane dane ze Stanów Zjednoczonych – między innymi spadkowa rewizja PKB za Q3 2017 z poziomu 3,3% do 3,2% kw/kw.

USD/CAD H1

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here