Naga MarketsDolar kanadyjski i meksykańskie peso są dziś zdecydowanie najmocniejszymi walutami o poranku w odpowiedzi na umowę zawartą pomiędzy USA i Kanadą w weekend. W rezultacie NAFTA zostanie zastąpiona nową umową zwaną umową USA-Meksyk-Kanada (USMCA), co kończy spór pomiędzy tymi krajami. Nowa umowa handlowa ma zostać podpisana przez Donalda Trumpa, a następnie przedłożona Kongresowi USA przed końcem listopada. Według niektórych urzędników biorących udział w końcowym etapie negocjacji USMCA będzie łatwiejsza do wyegzekwowania w przeciwieństwie do NAFTA. Obie strony zgodziły się, że nowa umowa handlowa będzie poddawana ewentualnym korektom co sześć lat.

Według dwóch starszych urzędników administracji Trumpa umowa dotyczy lepszego dostępu do kanadyjskiego rynku mleczarskiego dla amerykańskich rolników (mają oni być w stanie eksportować swoje produkty mleczne w większej skali niż dotychczas), silniejszych przepisów dotyczących własności intelektualnej i surowszych reguł pochodzenia dla produkcji samochodowej. Co więcej, wszystkie lekkie ciężarówki z Meksyku są wyłączone z ewentualnych amerykańskich taryf samochodowych. W tym samym czasie Kanada będzie mogła eksportować do Stanów Zjednoczonych 2,6 miliona samochodów ciężarowych bez taryf, lecz sama będzie nakładać cła na ten segment. Kraje zgodziły się również utrzymać kurs wymiany ustalony na rynku. Jakie są konsekwencje dla CAD i MXN? Po zapoznaniu się ze szczegółami nowego porozumienia handlowego między trzema krajami Ameryki Północnej, można dojść do wniosku, że spór (szczególnie między USA i Kanadą) został ostatecznie zakończony. Umowa wydaje się nie zawierać żadnych negatywnych kwestii z kanadyjskiego punktu widzenia i usuwa dużą dozę niepewności wokół dolara kanadyjskiego. Zarówno CAD, jak i MXN są najmocniejszymi walutami na rynku.Dolar kanadyjski zyskuje do dolara amerykańskiego po ogłoszeniu nowego porozumienia handlowego. Źródło: xStation5.

W ostatnich godzinach poznaliśmy także odczyty chińskich PMI dla przemysłu. Indeks Caixin/Markit spadł mocniej od oczekiwań do 50 z 50,6 pkt. w sierpniu. Odzwierciedla to fakt, że amerykańskie taryfy zaczęły wywierać negatywny wpływ na gospodarkę. Jest to najgorsza wartość od maja 2017 r. Odczyt pokazał niższą liczbę nowych zamówień i zamówień eksportowych, co sugeruje, że chińskie fabryki stoją w obliczu łagodnego spadku popytu ze strony klientów krajowych jak i zagranicznych. Jest to idealny katalizator do dalszego stopniowego schładzania gospodarki. Dodatkowo oficjalny indeks PMI dla Chin również spadł do 50,8 z 51,3 pkt. Chińskie parkiety nie zareagowały na dane, ponieważ w tym tygodniu są zamknięte z powodu święta. Przypomnijmy, że władze Chin zdecydowały w zeszłym miesiącu, że obniżą cła importowe (z wyłączeniem USA), aby odciążyć konsumentów.

Podczas sesji azjatyckiej otrzymaliśmy również finalne figury PMI z Japonii i Australii za październik. Japoński odczyt wyniósł 52,5 pkt. w porównaniu ze wstępnym odczytem na poziomie 52,6 pkt. Z kolei PMI w Australii wzrósł do 59 z 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Oba indeksy dotyczyły produkcji. Oprócz tego Bank Japonii opublikował ankietę Tankan. Wykazała ona dość zróżnicowane wyniki za trzeci kwartał, ze względu na pogorszenie perspektyw w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i nieco lepszą perspektywę dla firm nieprodukcyjnych.

NIKKEI (JAP225) zamknął się dzisiaj na najwyższym poziomie od listopada 1991 r. Indeks zdołał pokonać opór na poziomie 24150 punktów. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie wzrosty były bardzo dynamiczne i być może będziemy mogli zobaczyć realizację zysków z długich pozycji. Źródło: xStation5.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here