Naga MarketsCAD/JPY i NOK/JPY korzystają z olbrzymiej zwyżki cen ropyKorona norweska i dolar kanadyjski były najlepiej zyskującymi walutami z grona G10 w ostatnich tygodniach, głównie z uwagi na korelację z cenami ropy. W zestawieniu tych walut z jenem japońskim, czyli walutą zwykle mocno reagującą negatywnie na wzrost cen ropy – NOK/JPY i CAD/JPY wzrosły odpowiednio o 5,6% i 5,1% w ciągu ostatniego miesiąca.

  • Różnica polityk pieniężnych Norges Bank i Bank of Canada wobec Bank of Japan jest również kluczowa dla kursów CAD/JPY oraz NOK/JPY
  • Przekłada się ona m.in. na spread obligacji norweskich i japońskich
  • Oryginalny artykuł w języku angielskim został napisany przez ekonomistów Capital.com. Znajdziesz go w tym miejscu.

Korona norweska wobec jena (NOK/JPY) oraz dolar kanadyjski wobec jena (CAD/JPY) – analiza Capital.com

Korona norweska i “Loonie” performowały także lepiej niż wszystkie inne “majorsy” biorąc pod uwagę okres od początku tego roku, a ich potencjalna siła może jeszcze nie słabnąć zmierzając w kierunku końca tego roku, z uwagi na bycze nastawienie analityków wobec możliwej zwyżki ceny ropy.Między innymi, Bank of America przewiduje kurs ropy WTI na poziomie nawet 100 dol. za baryłkę jeszcze tej zimy z uwagi na wzrost popytu na surowiec na półkuli północnej, podczas gdy Goldman Sachs zwiększył swoją prognozę do 90 dol. za baryłkę do końca roku.

CAD/JPY i NOK/JPY są silnie skorelowane z cenami ropy. Dlaczego?

Dane dotyczące międzynarodowej wymiany handlowej, takie jak deficyty czy nadwyżki handlowe są ważnym czynnikiem wpływającym na rynek walutowy. Norwegia i Kanada są liderami jeśli chodzi o eksport netto ropy na świecie, podczas gdy Japonia jest w dużej mierze zależna od importu tego surowca.

Jak wynika z danych EIA, konsumpcja energii w Japonii jest niemal 7 razy większa niż lokalna produkcja energii. Z tego powodu, Japonia jest czwartym największym importerem ropy na świecie, a także jednym z największych importerów gazu ziemnego.

Z drugiej strony, Kanada jest czwartym największym producentem paliw, a także trzecim państwem na świecie pod względem ilości pewnych rezerw ropy, podczas gdy 40% przychodów eksportowych Norwegii jest rezultatem sprzedaży ropy i gazu ziemnego, co stanowi około 15% PKB tego kraju.

CAD/JPY i NOK/JPY korzystają z olbrzymiej zwyżki cen ropy
Pierwsza dziesiątka największych eksporterów i importerów paliw mineralnych (dane z 2019 roku). Źródło: OEC, capital.com

Korelacja między NOK/JPY i CAD/JPY a notowaniami ropy Brent zawsze była silna historycznie, jak widać na grafice poniżej. Gdy rośnie cena ropy, przeważnie rośnie także wartość CAD oraz NOK wobec JPY i vice versa.

CAD/JPY i NOK/JPY korzystają z olbrzymiej zwyżki cen ropy
Korelacja między NOK/JPY, CAD/JPY a kursem ropy Brent. Źródło: Koyfin, capital.com

Jastrzębie nastawienie banków centralnych wspierało NOK i CAD

Rosnące ceny energii nie są jedynym powodem zwyżki CAD i NOK w ostatnich miesiącach. Ważne są także narastające różnice w podejściu banków centralnych grupy G10 w kształtowaniu polityki pieniężnej, a inwestorzy na FX zaczynają dostrzegać ten czynnik.

Norges Bank i Bank of Canada są na zdecydowanie innej ścieżce polityki monetarnej niż Bank of Japan, który wciąż pozostaje na ultra-gołębiej ścieżce. Na wrześniowym spotkaniu norweski bank centralny podniósł referencyjną stopę procentową do 0,25% po raz pierwszy od początku COVID, a także zasygnalizował aż 4 kolejne podwyżki do 1,25% do końca 2022 roku.

Pomimo, że BoC stóp jeszcze nie podniósł, to zakres QE został już zmniejszony, a pierwsza podwyżka jest zapowiedziana na połowę 2022 roku.

Takie kroki ze strony BoJ są na ten moment nie do pomyślenia, gdy japoński bank wciąż mierzy się z poważnym problemem ujemnych stóp procentowych.

Rynek obligacji jest dość niezawodnym miernikiem różnic w polityce monetarnej banków centralnych, jak widać to po spreadzie między norweskimi i japońskimi 10-letnimi obligacjami, który jest obecnie na najwyższym poziomie od 2019 roku.

CAD/JPY i NOK/JPY korzystają z olbrzymiej zwyżki cen ropy
Spread 10-letnich obligacji norwerskich wobec obligacji japońskich. Źródło: tradingview.com / capital.com

NOK/JPY – analiza techniczna

Korona norweska obecnie oscyluje w okolicach 13,64 wobec jena japońskiego, 25% wyżej od dołka sprzed 52-tygodni (ponad 4 lat).

50-dniowa średnia przekroczyła 200-dniową formując tzw. “złoty krzyż”, czyli sygnał techniczny wskazujący na trend wzrostowy.

14-dniowy RSI jest na poziomie 62, co oznacza, że kurs jest wykupiony od połowy października. To z kolei sygnał niedźwiedzi, ale poziom ten nie jest jeszcze ekstremalny.

 

CAD/JPY i NOK/JPY korzystają z olbrzymiej zwyżki cen ropy
Kurs NOK/JPY. Źródło: tradingview.com

Kluczowy psychologiczny opór ulokowany jest na poziomie 14,00, czyli sczytach z października 2018 roku. Przełamanie tego poziomu może oznaczać ruch w kierunku 14,30-14,40, czyli maksimów z września 2017 roku.

Jednak realizacja zysków na FX lub nagła zmiana sentymentu na rynku może oznaczać spadek w kierunku wsparcia na 13,30.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona islandzka pln | wti notowania | dom development akcje | usd kurs | cena akcji tauron | najwyższy kurs korony islandzkiej |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here