Naga MarketsW 2015 roku WIG-Banki stracił na wartości 23,5%. Skale spadków w przypadku tego branżowego indeksu była nawet większa, niż w przypadku indeksu WIG20. WIG20 spadł bowiem o 19,7%.

Być może w tym roku sytuacja się odwróci? Może tym razem to WIG-Banki zachowa się lepiej, niż indeks WIG20? Zobaczymy.

Przeglądając wykresy kursów akcji największych banków można zauważyć, że (przynajmniej moim zdaniem) pojawia się na tych wykresach szansa na wzrosty kursów.

Pamiętam, że kiedy publikowałem niegdyś swe komentarze giełdowe w ,,Parkiecie” można było wówczas pod komentarzem umieścić w rubryce ,,zwróć uwagę” określony instrument finansowy (na przykład spółkę lub też indeks).

W gronie spółek z sektora bankowego wchodzących jednocześnie w skład indeksu WIG20 moją uwagę zwrócił bank BZ WBK.

Dlaczego akurat BZWBK? Otóż dlatego, że jest to ,,bank o którym stosunkowo mało mówi się w mediach”.

Postawiłem pewną ogólną prognozę. Prognoza ta brzmi: kursy akcji tych spółek, o których się teraz mało mówi w mediach zachowają się w średnim terminie (czyli w okresie do 1 roku) lepiej niż kursy akcji tych spółek, o których teraz mówi się w mediach dużo.

Zakładam bowiem prawdziwość sentencji: ,,kupuj ciszę, sprzedawaj rozgłos”.

Oczywiście popularność spółki w mediach może być mierzona w różny sposób. W dzisiejszym świecie ogromną rolę odgrywa Internet.

W związku z tym założyłem, że miarą popularności spółki w mediach będzie liczba wpisów (czyli tak zwanych postów) na temat danej spółki na forum giełdowym znanego portalu internetowego https://www.bankier.pl/ na przestrzeni ostatnich 30 dni.

Wspomnianą liczbę wpisów ustaliłem na podstawie danych na koniec dnia 6 marca 2015 roku. Mam oczywiście świadomość, że jest to tylko jedna z miar popularności spółki w mediach.

Oto liczba tych wpisów w odniesieniu do banków wchodzących w skład indeksu WIG20 według stanu na 6 marca 2016 roku. (źródło: ranking popularności spółek)

BZ WBK – 11

Alior Bank – 32

PKO BP – 318

PeKaO – 24

mBank – 29

Najmniej mówi się więc o BZ WBK.

Na wykresie kursu akcji BZ WBK doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Jeżeli formacja ta miałaby się wypełnić powinno dojść do wzrostu kursu akcji tego banku do 324 złotych i 36 groszy, czyli o 11,8 %.

BZ WBK

BZWBKCzy formacja podwójnego dna wypełni się? Czas pokaże.

Sławomir Kłusek https://analizy-rynkowe.pl/tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLPP – czas na wzrosty
Następny artykułSławni traderzy: George Soros – rady
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here