Naga MarketsTo jest dobry temat na weekendowe przemyślenia. Wieczory są już zimniejsze a co za tym idzie grillowanie już nie sprawia tyle frajdy, co chociażby tydzień temu. Dlatego proponuje temat do dyskusji…


Czy pomimo widma mocnych spadków kupować akcje spółek, które trwają w trendzie wzrostowym?


Co się składa na sukces w inwestowaniu? Powiedzenie mówi, że sukces ma wielu ojców 🙂 I to poniekąd ma potwierdzenie w dziedzinie inwestowania na giełdzie. Możemy nieco uogólnić i powiedzieć, że składowymi są: “poziom wiedzy”, który ma przełożenie w systemie inwestycyjnym oraz “profil psychologiczny” danego inwestora. Obie składowe to tematy bez dna. Można pisać prace magisterskie i tak się nie wyczerpie tematu. Z poziomem wiedzy nie ma problemu, ponieważ wszystkiego z biegiem czasu da się wyuczyć, ale  z psychologią nie wygrasz. Proces inwestowania jest idealnym narzędziem do dowiedzenia się całej prawdy o sobie samym. Wtedy zobaczysz jak reagujesz w stresowych sytuacjach i jak radzisz sobie z porażkami.

Ale nie o tym chciałem pisać. 🙂

My, inwestorzy z wieloletnim stażem możemy przybliżyć Ci praktyczną wiedzę z dziedziny AT i AF a psychikę poznasz we własnym zakresie – to mogę Ci zagwarantować.

Nowych inwestorów przybywa ale każdy z nich ma identyczne problemy. W ich życiu pojawiają się te same pytania. Na pewno jednym z nich jest pytanie o zakup akcji będących w trendzie wzrostowym pomimo panującej spadkowej atmosfery.


Czytaj: WIG – co nas czeka? – Aktualizacja


Jak porównasz aktualny wykres kontraktów terminowych na amerykański indeks SP 500 oraz nasz polski WIG ze screenami pokazanymi w linku powyżej, sam dojdziesz do wniosku, że ostrzegałem przed spadkami w idealnym momencie. Fakt – my już poruszamy się w trendzie spadkowym od końca maja 2015 ale w ostatnim czasie doszło do korekty w trendzie spadkowym. Mogę się założyć, że wielu z nas łudziło się szansą na zmianę trendu. Nic bardziej mylnego. Korekta to naturalna sprawa i należy zwrócić uwagę na trend główny.

A co z poszczególnymi spółkami? Każdą spółkę należy rozpatrywać indywidualnie. BTM, to w ostatnim czasie mocna pozycja. Można śmiało powiedzieć, że wzrosty trwają od początku 2013 roku. Wątpię w to, że ktoś zakupił wtedy akcje. Bardziej prawdopodobne, że są wśród nas osoby które mają akcje po cenie od 1,00 do 1,50 zł. I to oni stoją na wygranej pozycji.

Spotkałem się ze stwierdzeniami, że “wiele spółek spada ja kupię BTM, bo to solidna spółka będąca w trendzie” …0821-btmMuszę przyznać, że kupowanie jakichkolwiek akcji w chwili kiedy na horyzoncie nie ma ani jednej pozytywnej przesłanki jest dość ryzykownym zagraniem. W dodatku spółki, która aż się prosi o głębsza korektę. 0821-btm-dJuż same świeczki podpowiadają Ci, że na wykresie ważne są długie cienie świec. To one wyznaczają Ci poziomy oporów. W poprzednich przypadkach były to tylko przystanki przed dalszymi wzrostami. Teraz, nie masz pewności, czy będzie identycznie. Pamiętaj, że wykres tygodniowy wskazuje opór, w okolicach którego się znajdujemy.

Wnioski:

  • gratuluje wszystkim inwestorom, którzy na dziś dzień posiadają akcje spółki BTM,
  • wszystkim tym, którzy są zainteresowani kupnem, akcji w tym momencie proponuje odpuszczenie sobie. Bliskość oporu widniejącego na wykresie oraz widmo spadków w szerszym zakresie może niepokoić,
  • kupować spółki w trendzie wzrostowym? Proces zakupu zawsze jest procesem złożonym. Im masz większe doświadczenie tym zwracasz uwagę na większość rzeczy. Nowym inwestorom mogę dać następującą wskazówkę: Jeżeli widzisz na szerokim rynku widmo szerszych spadków, kupuj akcje poszczególnej spółki w momencie kiedy ona pokona lokalne opory. W przypadku BTM będzie to opór na poziomie 3,78 zł.

    banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here