Naga MarketsByły trader UBS, Kweku Adoboli, który został uznany winnym spowodowania strat finansowych w wysokości 2,3 mld USD (1,8 mld GBP), został zatrzymany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach przygotowań do deportacji do Ghany.


Kweku Adoboli, były trader szwajcarskiego przedsiębiorstwa finansowego – UBS Group AG, który był na pierwszych stronach gazet przez ostatnie siedm lat po stracie 1,8 miliarda funtów nieautoryzowanej straty handlowej, został zatrzymany w poniedziałek. Jest to wstęp do deportacji do Ghany, miejsca, w którym nie mieszkał od dziecka.

Te artykuły również Cię zainteresują
38-letni trader został skazany w 2012 r. za udział w oszustwie bankowym o wartości ponad 2,3 miliardów dolarów, które nazwane zostało dotychczas największym oszustwem bankowym w Wielkiej Brytanii. Kweku Adoboli został zwolniony z więzienia w czerwcu 2015 r., po odbyciu czterech lat pozbawienia wolności z wyroku opiewającego na siedem lat, jednak obecnie deportowany jest do rodzinnej Ghany, mimo że nie mieszka tam od czwartego roku życia.

Historia Adoboliego

O historii tradera pisaliśmy dwa lata temu, jednak dla przypomnienia faktów – historia Adoboli rozpoczęła się siedem lat temu, w 2011 roku, kiedy jako trader banku UBS zawierał znaczne i niezabezpieczone transakcje na instrumentach pochodnych zwanych Delta One, licząc, że obstawiany rynek urośnie. Na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku sprawy zaczęły przybierać nieprzyjemnego dla tradera obrotu, ponieważ był to okres gwałtownego załamania większości głównych rynków (przykładowo sam indeks Nasdaq przecenił się w tym czasie o prawie 20 procent). Do 8 sierpnia 2011 r. jego straty sięgały już 2,3 miliardów dolarów. Następnie, we wrześniu tego samego roku sytuacja była już nie do odwrócenia. Kweku Adoboli zapostował wóczas na portalu Facebook wpis brzmiący: “Potrzebuję cudu”. Był on bowiem na dobrej drodze do największej nieautoryzowanej straty handlowej w historii Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Ex-trader UBS szuka zwolnienia z zarzutów w wartej $6 mld sprawie

W dniu 14 września, czyli osiem dni po jego wpisie na portalu społecznościowym, Adoboli opuścił bank wysyłając e-mail do Williama Stewarda, ówczesnego księgowego UBS. W e-mailu przyznał się do dokonywania “transakcji pozaksięgowych” i wziął odpowiedzialność za – jak to nazwał – “burzę, która zaraz nadejdzie”. Następnego dnia został już aresztowany.

Działania Adoboli były dla branży wyraźnym przypomnieniem, że pomimo kryzysu finansowego w 2008 r. zachowanie bankowców i ich stosunek do podejmowanego ryzyka niekoniecznie uległy poprawie.

Adoboli broni się oskarżając władze Wielkiej Brytanii o rasizm

Aktualnie sytuacja tradera nie jest ciekawa. Brytyjskie prawo obcokrajowców mówi, że osoby przebywające więcej niż 4 lata w więzieniu poddani zostają automatycznemu deportowaniu. Kweku Adoboli jednak od 12 roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii a więc zdecydowaną większość swojego życia. W 2016 roku Adoboli przegrał apelację w sprawie deportacji następnie występując o ponowne rozważenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego skutku i Adoboli ma być deportowany około 10 września lub niedługo później.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFunt próbuje odrabiać straty podczas przesłuchania Carneya
Następny artykułCzy Ethereum jest skazane na porażkę?
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here