Naga MarketsAlexander Vinnik, rzekomy były operator nieistniejącej już giełdy kryptowalut BTC-e, zostanie wydany służbom Francji, zgodnie z nową decyzją władz Grecji.

Po latach sporów dotyczących jurysdykcji, która ma zająć się Vinnikiem, Ministerstwo Sprawiedliwości Grecji zadecydowało o ostatecznej ekstradycji obywatela rosyjskiego, Alexandra Vinnika, do Francji. Wiadomość została podana społeczności kryptowalut przez ambasadę Rosji w Grecji na Twitterze 20 grudnia.

Rosyjska ambasada wyraża jednak żal z powodu „zignorowania” przez Grecję próśb o sprowadzenie Vinnika do kraju, którego on sam jest obywatelem.

BTC-e – ciąg dalszy afery

Rosja podjęła wcześniej wiele kroków, aby sprowadzić Vinnika do jego ojczyzny, odkąd domniemany przestępca został po raz pierwszy aresztowany w Grecji w lipcu 2017 r. Oprócz złożenia szeregu wniosków do greckich organów sądowych, kraj zwrócił się również o pomoc do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, aby postawić go przed sądem w Rosji.

Domniemany szef BTC-e jest oskarżony o wypranie pieniędzy o wartości 4 miliardów dolarów, Vinnik chciał zostać ekstradowany do Rosji. Tyle że Rosja nie była jednak jedynym krajem, który walczył o jego osobę. Stany Zjednoczone również starały się o jego ekstradycję.

Potocznie znany jako „Mr. Bitcoin” 39-letni Vinnik jest rzekomo mózgiem międzynarodowego programu prania pieniędzy, który przetworzył już kapitał o wartości ponad 4 miliardów dolarów.

W 2017 roku Vinnik publicznie ogłosił, że jest niewinny, a nawet zaoferował pomoc prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi jako specjalista ds. technologii cyfrowych. W marcu 2019 r. zwrócił się do greckiego sądu o zwolnienie lub ekstradycję do Rosji.

Kontrowersje wokół BTC-e trwają bez końca

Ostatnio wobec bohatera tego tekstu pojawiły się nawet nowe zarzuty. W lipcu 2019 r. prokuratorzy USA złożyli skargę przeciwko Vinnikowi, argumentując, że BTC-e i on sam nie próbowali zarejestrować się w sieci egzekwowania przestępstw finansowych, praktyk w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy ani ogólnie zgłaszać podejrzanych działań.

Pod koniec listopada Nobuaki Kobayashi, powiernik nieistniejącej już giełdy Mt. Gox skontaktował się z Departamentem Sprawiedliwości USA w poszukiwaniu informacji o Vinniku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here