Naga MarketsMoneta Bitcoin leżąca na stoleEhud Barak był premierem Izraela, który pełnił swój urząd w latach 1999-2001. Obecnie zarabia dużo pieniędzy jako inwestor i współzałożyciel startupów (m.in. na rynku marihuany medycznej). Jego zdaniem obecnie trzeba trzymać się od bitcoina z daleka.


Były izraelski polityk nie przebiera w słowach i nazywa kryptowaluty “schematem Ponziego”.

Blockchain – tak, bitcoin – nie!

Były premier był głównym mówcą podczas niedzielnej imprezy startupowej w Tel Awiwie, zorganizowanej przez lokalną gazetę finansową Globes. Niedawno został też szefem firmy produkującej marihuanę medyczną, więc naturalnie zapytano go też o ten temat. Odpowiadając przyznał, że zauważa wiele szumu medialnego wokół inwestycji związanych z konopiami indyjskimi. Jego zdaniem nie można jednak mówić o bańce na tym rynku.

Pytany o sieć bloków odparł:

Blockchain to koncepcja technologiczno-matematyczna, ciekawa i ważna, która będzie miała wiele zastosowań. Monety – Bitcoin i inne – to schemat Ponzi. (…) nie będę inwestować w nic związanego z kryptowalutami. Każdy, kto ma cierpliwość i rozumie głębię blockchaina, znajdzie wiele zastosowań, od poufnych informacji medycznych po umowy.”

Jak widać były polityk rozgranicza blockchain od kryptowalut. Podejście to wzbudza jednak kontrowersje w oczach wielu analityków rynku, dla których jedno nie powinno funkcjonować bez drugiego.

Niejako w odpowiedzi na wypowiedź ex-premiera, swój pogląd wyraził Ophir Gertner, założyciel firmy doradczej SmartClog Blockchain:

“Rynek kryptowalut jako całość stał się workiem treningowym. Takie opinie, w tym poglądy wielu firm w Izraelu, stały się szczególnie popularne w kontekście gwałtownych fluktuacji i dewaluacji w ostatnich latach. Widzimy, że regulacje są teraz wymagane, ponieważ brak nadzoru finansowego spowodował, że kryptowaluty mają negatywną reputację i nadszarpnęły międzynarodowy wizerunek blockchaina.”

Barak został również poproszony o wypowiedź na temat jego relacji biznesowych z saudyjską rodziną królewską. Niedawno izraelskie media informowały bowiem, że kilka lat temu podobno spotkał się z przedstawicielem księcia saudyjskiego, Mohammeda bin Salmana, aby pomóc w zabezpieczeniu wrażliwych technologii. Jest to obecnie gorący temat, ponieważ izraelskie firmy cybernetyczne są oskarżane o dostarczanie spyware’ów używanych przez saudyjski rząd. Były premier odpowiedział, że: “nie ma szans, że założona przeze mnie firma cybernetyczna będzie sprzedawać technologie ciemnym reżimom”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here