Naga MarketsBusinessInsider donosi, iż według byłego wiceprzewodniczącego Fedu – Donalda Kohna, instytucja ta prawdopodobnie odsunie w czasie moment podniesienia stóp procentowych.


Ten czwartek w wykonaniu Fedu będzie jakby przepustką do nieuchronnego podniesienia stóp w tym roku. To co mówi Kohn odpowiada analizom strategów z Morgan Stanley, którzy nazywają ten krok “jastrzębią przepustką”.

Rezerwa Federalna nie podnosiła stóp procentowych od czerwca 2006 roku i utrzymuje je na zerowym poziomie od grudnia 2008 roku.

Donald Kohn wypowiadał się w zeszłym tygodniu na konferencji Potomac Research Group. Jego przewidywania co do poczynań Fedu wyglądały mniej więcej tak:
Nie będzie podwyżki stóp, ale wydane zostanie jastrzębie oświadczenie o tym, że wciąż można się spodziewać ich podniesienia i to jeszcze w tym roku. Zaletą jest to, iż nie zadziwiłoby to rynków, a także będzie to znakiem, że Fed bierze na poważnie swój cel inflacyjny, który jest poniżej oczekiwań, a którego wykonania, nie gwarantuje podniesienie stopy procentowej. Taka możliwość dałaby Rezerwie Federalnej więcej czasu na ocenę globalnych warunków, ale także utrzymała przy życiu na kolejne trzy miesiące, debatę o tym czy podwyżki będą, czy ich nie będzie.

Inna możliwość według Kohna jest taka, że Fed podniesie stopy, ale podkreśli słowa, iż nie wzrosną one ponownie w tym roku. Innymi słowy, zamieni swój ton na “gołębi”.

W ten sposób, będąc na krawędzi pierwszej podwyżki stóp od lat, analitycy zaczęli coraz kreatywniej marzyć na temat tego, co powie Fed, włączając w to zarówno jastrzębi jak i gołębi ton. Wydaje się zatem, iż można powiedzieć, że stratuje nowa era w polityce monetarnej.

Ekonomiści na całym świecie są podzieleni co do tego czy Fed powinien podnieść stopy, czy wstrzymać się z tym jeszcze na kilka miesięcy. We wtorek, fundusze kontraktów terminowych wyceniały prawdopodobieństwo podniesienia stóp w tygodniu na 30%, co okazało się wyższą liczbą od 28%, kilka dni wcześniej.

Jak będzie w rzeczywistości? Aktualnie możemy tylko spekulować na ten temat i karmić się rozbieżnymi teoriami analityków. Czwartek będzie dniem, w którym bez wątpienia, wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Warto zajrzeć wtedy do działu Rynki Na Żywo, by śledzić poczynania Systemu Rezerwy Federalnej i mieć najświeższe informacje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here