Naga Marketsmarkkarpeles-mtgox-bitcoin
Mark Karpeles oskarżony jest o zdefraudowanie niemal 9 mln USD.

Wczoraj były CEO, nieistniejącej już giełdy MtGox został aresztowany przez japońską policję. Mark Karpeles został oskarżony o zdefraudowanie 8,9 mln USD powierzonych MtGox przez klientów firmy.


Reputacja najpopularniejszej kryptowaluty po raz kolejny cierpi w związku z sprawą MtGox. Giełda z siedzibą w Tokio, na której obracano wirtualną gotówką upadła już ponad rok temu, po tym jak do opinii publicznej dotarły informacje o defraudacji środków powierzonych firmie przez klientów. W lutym 2014, giełda zawiesiła wymienialność bitcoin na realną gotówkę a następnie zniknęła z sieci.Karpeles dodatkowo oskarżony jest o manipulowanie kursem kryptowaluty. Specjaliści z tego zakresu sądzą, że za pomocą stworzonego przez siebie narzędzia sztucznie podbijał kurs Bitcoin. Szacunki specjalistów zakładają, że Karpeles mógł w ten sposób zarobić nawet milion USD.

Sprawa MtGox była bardzo głośna wśród sympatyków cyfrowej waluty.
Sprawa MtGox była bardzo głośna wśród sympatyków cyfrowej waluty.

Sprawa MtGox nadal budzi kontrowersje. Firma w swoim najlepszym okresie była odpowiedzialna za ponad 80% wszystkich transakcji Bitcoin. W momencie zniknięcia z Internetu spółka była warta około 480 mln USD. Jak później przyznano, powodem próby ucieczki przed klientami był fakt, że MtGox “zgubił” kryptowalutę wycenianą wówczas na kwotę 387 mln USD.

Oszukani przez firmę internauci domagali się udostępnienia wszystkich informacji przez firmę, tak by osoby zainteresowane na własną rękę mogły pomóc w analizie tego co spowodowało wyparowanie tak dużej sumy pieniędzy. Dziś okazuje się, że za tą sytuację był odpowiedzialny CEO spółki. Karpeles nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… GBP/USD, EUR/JPY, AUD/NZD
Następny artykułTrading Po Pracy: AUDUSD
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here