Naga MarketsAtak hakerski na giełdę kryptowalut Mt. Gox  z 2014 roku był jednym z największych w historii. Przed sądem w Japonii, gdzie siedzibę miała giełda wciąż toczy się postępowanie przeciwko byłemu prezesowi niefunkcjonującej już giełdy – Markowi Karpelesowi. Ten w mowie końcowej podczas ostatnie rozprawy nie przyznaje się do stawianych zarzutów.


Defraudacja i manipulowanie danymi

Mark Karpeles stanął przed sądem w Tokio pod zrzutem defraudacji około 340 milionów jenów japońskich (ponad 3 mln dolarów) oraz manipulacji danymi upadłej giełdy. Karpeles podczas rozprawy w czwartek 27 grudnia przepraszał za to, że nie udało się zapobiec utracie Bitcoinów (BTC) klientów giełdy. Jednakże nie będzie miało to wpływu na wyrok z uwagi na to, że nie jest on obecnie sądzony za utratę kryptowalut w wyniku ataku hakerskiego

Atak hakerski na największą w tym czasie giełdę bitcoinów Mt. Gox miał miejsce w 2014 roku. Okazało się wtedy, że giełda straciła ponad 800 000 bitcoinów wartych w tym czasie 480 milionów dolarów (chociaż niektóre z nich zostały później znalezione w portfelu sprzętowym).

Proces przed japońskim sądem rozpoczął się w czerwcu tego roku. Karpeles został aresztowany w sierpniu 2015 roku, a za kaucją wyszedł w 2017 roku. W ramach warunków kaucji musiał pozostać w Japonii.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Pieniądze na inwestycje?

Według prokuratorów stawiających zarzuty, ówczesny prezes Mt. Gox w okresie od września do grudnia 2013 r. przetransferował 340 milionów jenów należących do klientów z konta giełdy na własne konto osobiste. Jak twierdzą śledczy, Karpeles wykorzystał te pieniądze m.in. na zainwestowanie w firmę programistyczną. 

Karpeles jest również oskarżony o manipulowanie danymi systemu transakcyjnego Mt. Gox. Celem oskarżonego miało być w tym przypadku zwiększenie salda na giełdzie.

Prokuratorzy wnoszą o wyrok 10 lat pozbawienia wolności dla Marka Karpelesa. Sąd w Tokio ma orzec w tej sprawie 15 marca 2019 r.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here