Naga MarketsJP Morgan Chase jest jednym z pięciu banków, które przyznały się do winy. |źródło: www.reuters.com
JP Morgan Chase jest jednym z pięciu banków, które przyznały się do winy.
|źródło: www.reuters.com

792 900 GBP – tyle wynosi kara nałożona przez Financial Conduct Authority (FCA) na, byłego już dyrektora JP Morgan, Achillesa Macrisa. Brytyjski regulator ukarał Macrisa za brak chęci współpracy z organem nadzorującym.


Opór Macrisa związany był ze sprawą, jak określiły to brytyjskie media, London Whale. Londyńskim Waleniem – jak przetłumaczylibyśmy ten zwrot – miał być (również były) trader z zespołu JP Morgan Bruno Iksil, który dopuścił się ponad 6 miliardów USD straty na kontraktach swap (credit default swap – CDS). Sprawa była niezwykle głośna w 2012 roku, kiedy to doszło do całego zdarzenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydaje się, że 6 mld USD straty to na prawdę dużo – sprawa staje się jeszcze dziwniejsza gdy przypomnimy sobie, że w tym samym roku JP Morgan zanotował ponad 21 miliardów USD zysku. Za wszystkim (a przynajmniej dużą częścią sprawy) stał właśnie Macris. Zaczęło się od niewielkiej (w porównaniu do ostatecznego wyniku 6 mld USD) straty, po której Bruno oraz jego koledzy po fachu zdecydowali się na podwojenie kolejnych pozycji. Gdy i te okazywały się niewypałami – Iksil wpadł w błędne koło chęci odrobienia strat. O zawziętości tego człowieka może świadczyć też fakt, że rok wcześniej (w 2011 roku) sam Iksil przyniósł swojemu pracodawcy ponad 400 mln zysku – porażka zdecydowanie nie pasowała do Bruno Iksila.

Nie dopuść do podobnych strat w swoim handlu – sprawdź prowadzone przez nas szkolenia i dowiedz się co rusza rynkiem.

Achilles Macris był z kolei odpowiedzialny za kontakt brytyjskiego oddziału JP Morgan z regulatorami oraz przedstawicielami władz. Gdy sprawa wyciekła do mediów, nagle okazało się, że Macris nie powiadomił FCA o zaistniałej sytuacji co stanowi pogwałcenie obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów. Przedstawiciel FCA, Mark Steward stwierdza:

“Brak otwartej komunikacji pomiędzy nami [FCA] a podmiotami obecnymi na rynku zagraża jego działalności [rynku] i powoduje niepotrzebne szkody dla inwestorów. To niedopuszczalne, szczególnie w czasach kryzysu i zwiększonego stresu na rynkach finansowych. “

Z całością publikacji FCA można zapoznać się pod tym linkiem. Brytyjski regulator stwierdza dodatkowo, że Pan Macris został potraktowany ulgowo a jego kara finansowa została zmniejszona około 30%. W pierwotnej wersji, Achilles Macris miałby do zapłaty ponad 1,13 mln GBP  (ponad 1,45 mln USD).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here