Naga MarketsAuthor: IvanWalsh.com
Creative Commons Attribution License

Brytyjskie Biuro ds. Poważnych Nadużyć (SFO) ogłosiło w zeszłym tygodniu, że prowadzi dochodzenie w sprawie trzech osób potencjalnie zaangażowanych w sprawę manipulacji stawkami LIBOR japońskiego jena. Organ kontrolny postawił zarzuty już łącznie dziewięciu osobom – wraz z rozwojem śledztwa ujawniane są kolejne szczegóły.

Trzy osoby, o których wspomina SFO to byli pracownicy ICAP – Danny Martin Wilkinson, Darrel Paul Read oraz Colin John Goodman. Przedsiębiorstwo odmawia jednak komentarza w tej sprawie. Jest to potwierdzenie oskarżeń, które FDIC wystosowało przeciwko ICAP jeszcze w maju zeszłego roku, właśnie w związku z trwającym dochodzenie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dawne winy, świeża sprawa

Rzecznik prasowy SFO wyjaśnił, że trzy osoby wymienione w najnowszym oświadczeniu muszą pojawić się do 15 kwietnia w sądzie Westminster Maistrats – grozi im pozbawienie wolności oraz/lub kara pieniężna.

SFO pracuje nad dochodzeniem LIBOR już od lipca 2012 roku. Organ zdaje sobie jednak sprawę, że zaproponowane w ramach MiFID II rozwiązania legislacyjne mówią jedynie o skromnych wyrokach więzienia dla osób łamiących dyrektywy na rynku finansowym.

Według źródeł wewnętrznych oraz osób bliżej związanych z ICAP, trzech podejrzanych o manipulacje pracowników opuściło szeregi firmy w 2012 roku i od tego czasu nie mieli nic wspólnego z brokerem. Sprawa, którą zajmuje się SFO dotyczy jednak nadużyć z okresu pomiędzy sierpniem 2006 oraz wrześniem 2010. ICAP jest już zaangażowany w dochodzenie odnośnie manipulacji stawkami LIBOR japońskiego jena. Po opublikowaniu informacji przez SFO akcje ICAP spadły o 3% w zeszły piątek – nie wiadomo jednak czy ma to coś wspólnego z oświadczeniem brytyjskiego organu kontrolnego.

O ile sprawa posuwa się do przodu bardzo powoli, to SFO ma na swoim koncie już pewne sukcesy. Niezależne biuro rządowe udowodniło między innymi winę Toma Hayesa w czerwcu 2013, Terry’ego Farra oraz Jamesa Gilmoura w lipcu 2013 oraz Petera Charlesa Johnsona, Jonathana Jamesa Mathewa i Stylianosa Contogoulasa w lutym tego roku.

Największe inwestycje finansowe pod lupą z powodu dochodzenia

Zespół Comparic na bieżąco przygląda się rozwojowi sytuacji w związku z międzynarodowym dochodzeniem – podejmowane działania są bowiem niezwykle ważne dla rynku Forex. Już teraz doprowadziły do tego, że największy dealerzy są bacznie obserwowani i kontrolowani przez regulatorów z całego świata. Uczestnicy rynku chcą wiedzieć jak wyglądają metody określania stóp i stawek oraz powszechne praktyki stosowane przez ważnych traderów dużych banków na zdecentralizowanym rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here