Naga MarketsKohn
Kohn przyznaje, że wrześniowa decyzja o wysokości stóp procentowych byłaby dla niego problematyczna.

Na początku były problemy z Grecją, od niedawna głównym tematem wśród zainteresowanych rynkiem są Chiny i sytuacja na ichnim parkiecie. Jednak gdyby pokusić się o temat numer 1 roku 2015, to przez dominujący okres mowa była tylko o terminie pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Początkowo oczekiwania działania ze strony Fed już w połowie tego roku, następnie głównym scenariuszem dla rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej Rezerwy był wrzesień. Dziś na portalu MarketWatch możemy przeczytać wypowiedzi byłych członków Fed którzy zapowiadają – “Nie będzie podwyżki na jesieni”.


Panel dyskusyjny który odbył się wczoraj a zorganizowany został przez Brookings Institution zebrał czterech ekspertów z dziedziny ekonomii, wśród których znalazło się trzech, byłych już, członków Rezerwy Federalnej. Wśród nich znalazł się choćby Donald Kohn, który przez 40 lat pracował na rzecz Fed.

Całość panelu poświęcona była aktualnej sytuacji makroekonomicznej zarówno w Stanach jak i na świecie oraz ocenie obecnej polityki Fed jako odpowiedzi na sygnały z gospodarki światowej. Zgromadzeni na sali eksperci zgodnie uznali, że sytuacja gospodarcza na świecie uległa znacznej zmianie i najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania się aktualnych członków Rezerwy od decyzji w sprawie podwyżki stóp procentowych. Joseph Gangon stwierdził, że sytuacja makroekonomiczna uległa nie tak wcale niewielkiemu pogorszeniu, a giełdy na całym świecie są od 5 do 10 procent niżej niż były w trakcie ostatniego spotkania Fed.

Część specjalistów obecnych na panelu zorganizowanym przez Brookings Institution byłą niegdyś członkami Rezerwy Federalnej.
Część specjalistów obecnych na panelu zorganizowanym przez Brookings Institution byłą niegdyś członkami Rezerwy Federalnej.

Julia Coronado, główny ekonomista Graham Capital, zadaje pytanie skierowane do aktualnego kierownictwa Rezerwy. Zwraca uwagę na to, że przez siedem ostatnich lat Fed skupiał się nad powolnym i kontrolowanym powrotem amerykańskiej gospodarki na właściwe tory. Czy naprawdę warto zaryzykować wszystkie wysiłki jakie ponieśliśmy od ostatniego kryzysu subprime tylko po to by pokazać, że Stany faktycznie są w stanie podnieść stopy? – pyta Coronado.

Również Donald Kohn, prawdziwy weteran działalności w Fed stwierdza, że gdyby ponownie zasiadł w Radzie poważnie wahałby się nad decyzją. Kohn zwraca uwagę na wciąż bardzo niską stopę inflacji oraz zwiększoną ostatnio zmienność na rynkach. Przyznaje również, że z ulgą przyjąłby silne, jastrzębie oświadczenie prezes Yellen po najbliższym spotkaniu spotkaniu. Podobna interwencja pozwoliłaby podbudować i ustabilizować prognozy rynkowe dotyczące terminu podwyżki oraz zmniejszyłaby zaskoczenie jakie pojawiłoby się pewnie po takiej decyzji – przyznaje Kohn.

Coronado ocenia szanse wrześniowej podwyżki na jedynie 20%. Pozostali uczestnicy panelu, w tym Gagnon oraz Kohn są nieco mniej sceptyczni, jednak zgodnie przyznają, że szanse są nadal sporo niższe niż 50%.

Całość spotkania można obejrzeć na wideo poniżej. Całość w języku angielskim:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here