Naga Marketsplik dolarów australijskichListopad to zdecydowanie okres drastycznego odwrotu rynku dolara australijskiego wobec dolara amerykańskiego po ponad 10 miesiącach spadków na parze. Widocznie giełdowe byki wierzą, że para osiągnęła już dno. Zmiana sentymentu w dużej mierze dzięki Chinom?


Najgorsze dni dla dolara australijskiego wydają się być już w tyle – taki wniosek można by wyciągnąć po tym, jak para w listopadzie zażegnała perspektywę kolejnych długich miesięcy spadków. Dotychczas 10 miesięcy trendu spadkowego na parze wywołało ponad 10 procentową obniżkę dolara australijskiego wobec dolara amerykańskiego do czego przyczyniła się m.in wojna handlowa na linii USA – Chiny. Jak powszechnie wiadomo, Australia jest największym partnerem halowych Chin, dlatego uderzające w gospodarkę chińską cła oraz całokształt wojny handlowej odbiły się również na australijskiej walucie.

Zobacz również: Dolar australijski nie był tak tani od… prawie 3 lat

Jednak w tym momencie widoczne jest na rynku znaczne ożywienie spowodowane łagodzeniem napięć handlowych między Chinami a USA. Na razie niewielka poprawa warunków handlu oraz solidny wzrost zatrudnienia sprawia, że wykres pary AUDUSD wyhamował swój spadek po ponad 10 miesiącach bezapelacyjnego spadku.

wykres AUDUSD D1 19.11.2018
AUDUSD D1 19.11.2018

Druga co do wielkości grupa 10 walut posiada perspektywę odrabiania strat. Aktualnie, szacuje się poziomy 0.738 oraz 0.748 jako najbliższe parze.

Wysiłki stymulujące w Chinach

Australia jako największy partner handlowy Chin podatny jest bądź co bądź na sytuację w Chinach – a ta przez ostatni czas była nie tyle nie pewna, jak po prostu zła. W głównej mierze za sprawą trwającej i stale rozwijającej się wojny handlowej, ale również sytuacji wewnętrznej, która jak wiadomo – również nie jest najlepsza. W tym momencie jednak widoczna jest polityka stymulacyjna chiński rynek – jak twierdzi starszy strateg walutowy instytucji Westpac Banking Corp., Sean Callow: “Pekin wydaje się zachęcać do wydatków na infrastrukturę, aby pomóc zrównoważyć wzrost, który ucierpiał na skutek amerykańskich taryf celnych, więc dalsze spadki na ‘aussie’ zostały zatrzymane”.

Stany Zjednoczone i Chiny w ostatnim czasie mocno angażują się w chęć choć chwilowego zażegnania napięć handlowych – w głównej mierze poprzez zbliżające się spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Xi Jinping na szczycie Grupy 20, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. To daje widoczny impuls na odrabianie kilkumiesięcznych spadków na parze AUDUSD, zwłaszcza, że są to pierwsze poważne rozmowy od kilku miesięcy między głównymi państwami. Również widoczne jest duże zaangażowanie uczestników rynku w handel na parze, co sprawia wrażenie, że waluta osiągnęła już swój dołek w tym roku, a byki przejmują powoli kontrolę na parze.

Dodatkowo, warto zauważyć, że sytuacja w Australii uległa znacznej poprawie. Australijska gospodarka utworzyła prawie 33.000 miejsc pracy w październiku co pokazały dane z zeszłego tygodnia – znacznie przekraczając szacunki analityków. To powinno zachęcić bank centralny kraju do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej a najbliższe spotkanie Rady Polityki Monetarnej Australii zaplanowane jest na jutro, gdzie o godzinie 1:30 poznamy protokół z ów posiedzenia.

Może Cię zainteresować: Bank Australii pozostawia stopy procentowe bez zmian

Jednak czy sytuacja na dolarze australijskim tak diametralnie odmieniona pozostanie na dłużej w pozytywnej wymowie okaże się dopiero jutro. Inwestorzy oraz obserwatorzy rynku walutowego mają nadzieje, że wtorkowe dane rzucą więcej światła na perspektywy RBA po tym, jak urzędnicy ograniczyli oczekiwania dotyczące bezrobocia i zwiększyli swoje prognozy wzrostu – w ostatnim kwartalnym raporcie rocznym na początku tego miesiąca. W ciągu najbliższych miesięcy zdecydowanie para będzie jedną z najbardziej obserwowanych par walutowych przez większość inwestorów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here