Naga Markets

Po czterech dniach wzrostów amerykański indeks S&P 500 zanotował korektę i odbił od historycznych maksimów. Analitycy wydają się być jednak zgodni, że Wall Street nie rozgrzała się jeszcze do czerwoności i ma miejsce na dalsze wzrosty. Tym razem przyglądają się szaleńczo rosnącym prognozom zysków finansowych spółek, które powinni zapewnić bykom swobodny rajd w kierunku północnym.

  • Zdaje się, że amerykańskie indeksy znajdują kolejny pretekst do wzrostów
  • Analitycy uważają, że mimo wysokich wycen wielu spółek, ich prognozy nadal są dobre i zyski będą ciągle pozytywnie zaskakiwać
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Rajd S&P 500 podkręcany rosnącymi prognozami zysków

Jeśli jako inwestor jesteś jedną z tych osób, która zastanawia się jak to możliwe, że indeksy nadal rosną mimo atakującego bez skrupułów wariantu Omikron COVID-19 oraz jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej, to prawdopodobnie nie jesteś jedyny. W tym momencie wielu obserwatorów rynkowych z pewnością zastanawia się dokąd rynki będą w stanie w takiej sytuacji dotrzeć i kiedy pojawią się pierwsze sygnały na wycofanie strony popytowej.W ostatnim okresie nerwy inwestorów zostały wystawione na próbę, kiedy przewodniczący Fed ogłosił plany wcześniejszego zakończenia programu skupu aktywów banku centralnego i zasygnalizował podwyżki stóp do 2022 roku w celu walki z inflacją.

– Perspektywy wyższych stóp i wolniejszego wzrostu wywołały szybki exodus z ryzykownych aktywów. Najmocniej wyprzedawane były nierentowne firmy technologiczne. Podobnie było z akcjami nowo upublicznionych spółek, z których wiele nie zdążyło jeszcze zarobić – podają analitycy.

wykers Sentyment wyników, Bloomberg
Sentyment wyników, Bloomberg

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Na spadki jednak będzie można jeszcze trochę poczekać – dodają. Jakby nie patrzeć indeks S&P 500 zachował się stosunkowo stabilnie, oscylując w granicach 4% od maksimum wszech czasów, dzięki sile wyników najważniejszych spółek, które w wielu przypadkach były naprawdę bardzo dobre. Prognozy dotyczące przyszłych wyników również pozostają w tonie mogącym jedynie napędzać w dalszym ciągu rynki. Oczekiwania przedstawione przez analityków pokazują, że rynek mimo trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej w dużej mierze wirusem COVID-19 – sentyment nadal pozostaje bardzo wysoki.

Raport analityków pokazuje, że nawet najtwardszy przeciwnik rynków, jakim jest inflacja w większości przypadków stanowiła wiatr w plecy dla spółek o dużej kapitalizacji a nie ich balastem jak można by się tego spodziewać. Dzięki możliwości przeniesienia wyższych kosztów na użytkowników końcowych, marża zysku, czyli miara tego, ile firma może zatrzymać swoich przychodów jako dochód, wzrosła do rekordowego poziomu i według analityków oczekuje się, że będzie rosła w kolejnych dwóch latach.

wykres Market Driver, Bloomberg
Market Driver, Bloomberg

Tymczasem w najnowszej ankiecie Bank of America – globalni zarządzający pieniędzmi zwiększyli w tym miesiącu swoje zasoby gotówki do najwyższego poziomu od maja 2020 r., jednocześnie zmniejszając zaangażowanie w akcje do 13-miesięcznego minimum. Mimo to, pośród szeregu czynników makroekonomicznych, solidny obraz wyników pozostaje w zasadzie nietknięty, co w dalszym ciągu może jedynie napędzać akcje i oddalać obraz cofających rynków.

W sezonie wyników za czwarty kwartał, który rozpocznie się w najbliższych tygodniach, spółki z indeksu S&P 500 powinny odnotować 19-procentowy wzrost zysków – wynika z danych zebranych przez Bloomberga. Taka analiza oczywiście wpisuje się w podobny ton przedstawionych niedawno oczekiwać innych podmiotów, takich jak Goldman Sachs czy JPMorgan – o czym informowaliśmy na łamach portalu we wtorek.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here