Naga MarketsHandel lewarowany (margin trading) pozwala inwestorowi pożyczyć pieniądze lub kryptowalutę, aby zwiększyć swoją pozycję handlową i oczekiwany zwrot. Na przykład, pożyczając Tether (USDT) można kupić bitcoina (BTC). Z pożyczaniem wiąże się jednak oprocentowanie, a trader oczekuje, że potencjalny wzrost ceny kryptowaluty zrekompensuje dodatkową opłatę.

  • W tym momencie prowizja za krótkie pozycje na bitcoinie wynosi zaledwie 1%
  • Nie spowodowało to jednak wzrostu popytu na shortowanie BTC
  • Zdaniem analityków ma to świadczyć o sile kupujących na kryptowalucie i wierze w dalsze wzrosty

Bitcoin: wskaźnik pożyczek BTC/USDT spada na kilkumiesięczne minima

Inwestorzy mogą pożyczać BTC również w celu uzupełnienia krótkiej pozycji, stawiając w ten sposób na spadek cen. Dlatego też niektórzy analitycy monitorują łączne kwoty pożyczek BTC i USDT, aby uzyskać wgląd w to, czy inwestorzy są nastawieni byczo czy niedźwiedzio.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecne dane pokazują, że nawet gdy cena bitcoina dąży do nowego szczytu, wskaźnik pożyczek BTC/USDT na OKEx osiągnął najniższy poziom od 20 listopada 2020 roku. Podczas gdy liczba ta nadal faworyzuje byki, rodzi pytania o to, jakie katalizatory stoją za obecnym ruchem.

Cena bitcoin w USD (powyżej) oraz wskaźnik pożyczek USDT/BTC (poniżej). Źródło: TradingView, OKEx

Gdy traderzy pożyczają USDT lub inne stablecoiny, prawdopodobnie używają ich do kupowania kryptowalut. Z drugiej strony, pożyczanie BTC jest głównie wykorzystywane do krótkich pozycji.

Oznacza to, że teoretycznie, gdy stosunek pożyczek USDT/BTC wzrasta, rynek jest nastawiony byczo. Przeciwny ruch wskazuje na większy popyt na krótkie pozycje. Jak widać na powyższym wykresie, pożyczki USDT na OKEx utrzymują się na poziomie około ośmiokrotnie większym niż pożyczki denominowane w bitcoinach. Chociaż wskaźnik nadal porusza się po byczej stronie, jest blisko najniższego poziomu od 17 listopada 2020 roku.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Stopy pożyczkowe dla niedźwiedzi nigdy nie były tak niskie

W przeciwieństwie do kontraktów perpetual futures (inverse swaps), transakcje margin odbywają się na zwykłych rynkach spot. Aby rozpocząć handel z depozytem zabezpieczającym, inwestor musi jedynie przelać środki na rachunek zabezpieczający. Większość giełd oferuje dźwignię 3:1 do 10:1, w zależności od zmienności aktywów i warunków rynkowych.

Wskaźnik stopy pożyczkowej spadł o połowę od końca lutego, mimo że BTC osiągnął nowy rekord wszech czasów testując 61 800 dol. i utrzymywał dzienne zamknięcia świec powyżej 55 000 dol. przez ostatnie 17 dni. Niemniej jednak, wzrost stopy pożyczkowej BTC bez wątpienia spowodowałby, że shorty BTC zmniejszyłyby swoją dźwignię.

Krótkoterminowa stopa pożyczkowa BTC na Bitfinex. Źródło: BFX Rates

Zgodnie z danymi Bitfinex, oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek BTC spadło do 1% w skali roku. Wysokie koszty zdecydowanie nie stoją więc za znacznie mniejszą aktywnością pożyczkową.

Byki utrzymały swoje długie pozycje pomimo wzrostu opłat

Traderzy stawiający na negatywny swing cenowy muszą pożyczyć BTC, aby lewarować krótką pozycję. Nawet w tej sytuacji nadal będą musieli zapłacić odsetki i wymienić je na dolary amerykańskie lub stablecoina. Aby zamknąć transakcję, kupujący musi odkupić BTC mając nadzieję na niższą cenę i zwrócić go pożyczkodawcy wraz z dodatkowymi odsetkami.

Oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek USD na Bitfinex. Źródło: BFX Rates

Tym razem doszło do ogromnego skoku w stopie pożyczkowej USD w połowie marca, gdy BTC przekroczył 60 000 dol. Szał na długie pozycje z dźwignią szybko się odwrócił, gdy BTC spadł o 13% w ciągu następnych dni, a to spowodowało normalizację stóp pożyczkowych.

Traderzy chcący pożyczyć USD lub stablecoiny, aby kupić BTC płacili od 15% do 23% odsetek rocznie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Ta stawka jest prawdopodobnie powodem, dla którego wskaźnik pożyczek OKEx USDT i BTC nie wzrasta pomimo siły cenowej samego bitcoina.

W tej chwili, wskaźnik pożyczek faworyzuje byki

Niewielka opłata w wysokości 1% w skali roku nie wystarczyła, aby skusić pożyczkobiorców do shortowania bitcoina, co jest pozytywnym wskaźnikiem. Gdyby istniał na to popyt, stopa pożyczkowa poszłaby w górę.

W związku z tym, traderzy nie powinni zwracać uwagi na fakt, że wskaźnik pożyczek lewarowanych OKEx jest na najniższym poziomie od pięciu miesięcy. Mimo, że stopa depozytu zabezpieczającego w wysokości 23% dla longów jest bardzo wysoka, istnieje możliwość dalszego lewarowania. W związku z tym, 60 tys. dol. jako poziom wsparcia dla bitcoina nie powinno być zaskoczeniem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here