Naga MarketsTen tydzień do udanych może z pewnością zaliczyć Jastrzębska Spółka Węglowa, której notowania przebiły majowe szczyty oraz znajdują się na najwyższym poziomie od spektakularnych wzrostów z ubiegłego roku.


Akcje JSW przebiły ramy ostatniego kanału wzrostowego, co może sugerować przyśpieszenie wzrostów w najbliższym okresie. Kurs przebił również szczyty z maja, co otwiera ścieżkę na ruch w stronę maksimów z końcówki 2016 roku, które znajdują się przy poziomie 88,5 złotych. Warto dodać, że tamte poziomy notowane były przy dużo wyższych cenach węgla koksującego. Wsparciem dla akcji JSW powinna być była górnae ograniczenie kanału wzrostowego. Aktualnie pokrywa się one z psychologiczną barierą w postaci 80 zzłotych. Aktualne wybicie ma miejsce po okresie półrocznej konsolidacji na poziomie 61,28-80,93 złotych, co w połączeniu z fundamentalnymi podstawami daje przesłanki do zniesienia długoterminowego maksimum 88,5 złotych. Przebicie tego poziomu powinno być kluczowym sygnałem dla byków oraz otworzyć ścieżkę do cen proponowanych przez domy maklerskie. Głównym ryzykiem są ceny węgla koksującego, które są bardzo mocno skorelowane z notowaniami JSW.

Inwestorzy patrzą na JSW ciągle z dużą rezerwą. Należy brać pod uwagę fakt, że zmiana sytuacji na rynku węgla, może ponowić obawy o rentowność biznesu oraz przywrócić notowania z początków 2016 roku. Czynnikiem, który będzie miał negatywny wpływ na wyniki grupy już w tym roku są ceny dolara amerykańskiego. Ostanie umocnienie się polskiej waluty, sprawia, że wzrosty notowań węgla koksującego przełożą się w mniejszym stopniu na wyniki polskiej spółki. Negatywną informacją jest potencjalne przejęcia przez Jastrzębską Spółkę Węglową Wałbrzyskiej koksowni Victoria. Długoterminowym ryzykiem jest również zwiększona presja płacowa która może pojawić się po dobrych wynikach spółki. Aktualne koszty wydobycia wynoszą 249 zł za tonę, podczas gdy jeszcze niedawno przekraczały one 350 złotych za tonę.

Inwestuj w realizację wzrostów lub spadków popularnych spółek – sprawdź ofertę akcji syntetycznych i czym różnią się od normalnych CFD!

Po wydaniu rekomendacji kupuj z ceną docelową 120 złotych przez DM BOŚ, notowania przebiły psychologiczną granicę 80 złotych. Wśród analityków sytuacja jest mocno podzielona, co w największym stopniu wynika z różnych prognozowanych cen węgla oraz  zakładanych wyników restrukturyzacji. Analizując ostanie rekomendacje, przeciętna cena docelowa wynosi 102,25 złotych czyli 22,4% więcej niż aktualny kurs JSW. Podstawą dla wysokich wycen są oczekiwane na poziomie około 3,5 mld złotych dla zysku EBITDA w tym roku.

Sprawia to, że w przypadku braku dużej korekty na cenach węgla, śląska spółka będzie wyceniana przy najniższym C/Z w całym indeksie WIG20. Pozytywne dla JSW sygnały napływają również z rynku węgla koksowego, którego notowania wzrosły z powodu cyklonu Debbie. Jego skutki w największym stopniu dotknęły australijskich producentów surowca, głównie z obszaru Queensland. Rio Tinto obniżyło projekcję produkcji węgla koksowego z 7,8-8,4 mln ton do 7,2-7,8 mln ton w 2017 roku. Optymistycznie wyglądają obniżki kosztów produkcji, które zostały zapoczątkowane w czasie rekordowo niskich cen węgla. Wynegocjowane ze związkami cięcia kosztów oraz rozszerzenie programów wcześniejszego przejścia na emeryturę przynoszą skutki oraz powodują spadki rocznych kosztów w wysokości 500mln złotych.

Wszystkie analizy przygotowywane przez zespół X-Trade Brokers dla portalu Comparic.pl możesz śledzić pod tym linkiem!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here