Naga MarketsBuy zamiast Sell in May? S&P 500 zyskuje 1,5%Choć do wielu występujących na giełdach tak zwanych efektów sezonowych, trzeba podchodzić z rezerwą, to jednak całkowite ignorowanie statystycznych prawidłowości nie jest do końca uzasadnione. Dotyczy to także jednego z najbardziej znanych wskazań, czyli sell in may and go away.

Niechęć do sprzedaży akcji, maj na plusie dla indeksów giełdowych

Przez jednych jego statystyczna istotność jest potwierdzana, przez innych podważana. Nie wdając się w te rozważania, warto zauważyć, że maj już się prawie kończy i warto spojrzeć jak się skończy. Wszystko wskazuje na to, że niewielu graczy ma ochotę sprzedawać akcje, a indeksy giełd rozwiniętych zakończą miesiąc na plusie. W 2018 r. w maju S&P500 zwyżkował o nieco ponad 2 proc., a rok kończył znacznie poniżej majowego poziomu. W ubiegłym roku maj przyniósł spory, sięgający 6,6 proc. spadek indeksu, ale w następnych miesiącach zamiast zniżek, inwestorzy (ci, który nie sprzedali akcji w maju) mogli się cieszyć kolejnymi rekordami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie sytuacja w wielu obszarach jest wyjątkowa. Mamy pandemię na niespotykaną od dawna skalę, mamy rekordowe i nietypowe załamanie aktywności gospodarczej, mamy jeszcze bardziej niestandardową niż poprzednio politykę pieniężną niemal wszystkich banków centralnych na świecie, mamy do tego potężne programy stymulacji fiskalnej, a rządy nie zwracają uwagi na poziom zadłużenia i deficytów budżetowych. Mamy wreszcie silne wahania na giełdach, będące efektem splotu wymienionych czynników. Czy zatem z zachowania giełd w maju można coś „wywróżyć”? Opierając się na obserwacjach z poprzednich dwóch lat, „efekt maja” działa nietypowo.

W przypadku naszego rynku dużych spółek interpretacja majowych sygnałów jest jeszcze bardziej skomplikowana. Po spadkowym maju z 2018 r., mieliśmy ruch bok i zakończenie roku symbolicznie wyżej niż w maju. Po majowej przecenie z 2019 r., ubiegły rok kończył się nieznacznie niżej. I jak tu wierzyć statystykom i podejmować na podstawie ich wskazań racjonalne decyzje?

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here