Naga MarketsVitalik Buterin, twórca systemy krytptowalutowego Ethereum, wyjaśnił podczas ostatniej sesji ask-me-anything (AMA), że dzięki najnowszym rozwiązaniom, takim jak Sharding i Plasma, sieć ETH będzie w stanie przetworzyć 1 milion transakcji na sekundę, a potencjalnie ponad 100 milionów transakcji na sekundę.


Wcześniej, na różnych konferencjach i prezentacjach, Buterin podkreślał, że protokół Ethereum blockchain i zdecentralizowane sieci blokowe, mają trudności z radzeniem sobie z kwestiami skalowalności.

We wrześniu 2017 r., podczas wywiadu z Navalem Ravikantem na konferencji Disrupt SF 2017 zorganizowanej przez TechCrunch, Buterin zauważył, że Bitcoin i Ethereum przetwarzają od trzech do sześciu transakcji na sekundę przy maksymalnej wydajności. Dodał również, że aby technologia wspierała duże sieci płatnicze, takie jak Visa, giełdy papierów wartościowych, jak Nasdaq, będzie musiała obsługiwać setki tysięcy transakcji na sekundę.

“Bitcoin przetwarza obecnie nieco mniej niż trzy transakcje na sekundę, a jeśli zbliży się do czterech, to już jest w szczytowej mocy. Ethereum robiło pięć na sekundę, a jeśli przekracza sześć, to jest również w mocy szczytowej. Z drugiej strony, Uber jeździ średnio 12 razy na sekundę, PayPal kilkaset, Visa kilka tysięcy, główne giełdy dziesiątki tysięcy, a w IoT, mówimy o setkach tysięcy operacji na sekundę,” powiedział Buterin.

Podczas sesji AMA, Buterin stwierdził, że rozwiązania drugiej warstwy skalowania, które są obecnie testowane w sieci Ethereum, mogą umożliwić  wspieranie wielkoskalowych aplikacji zdecentralizowanych z milionami użytkowników poprzez innowacyjne podejście do optymalizacji łańcucha blokowego.

Plasma, rozwiązanie opracowane przez Buterina oraz współtwórcę Lightning Network, Josepha Poona, działa podobnie jak Bitcoin Lightning Network, ponieważ umożliwia Ethereum przetwarzanie mikropłatności poprzez tworzenie pomniejszych sieci blokowych w obrębie głównych łańcuchów w celu szybszego przetwarzania informacji, wykorzystując bezpieczeństwo głównego protokołu Ethereum i nie pozostawiając sieci podatnej na potencjalne ataki.

“Powodem, dla którego sądzę, że warstwa 1 i warstwa 2 [sieci] są komplementarne, jest to, że ostatecznie, jeśli spojrzeć na matematykę, korzyści skalowalności wynikające z ulepszeń warstwy 1 i warstwy 2 się mnożą. Jeśli masz rozwiązanie Sharding, samo rozwiązanie Sharding może zwiększyć skalowalność Ethereum o współczynnik 100 lub nawet więcej. Jeśli jednak dodasz do tego rozwiązanie Plasma, oznacza to, że nie wykonujesz 100-krotnie więcej aktywności, ale 100-krotnie więcej wejść, wyjść “, wyjaśnia Buterin.

Buterin zauważył ponadto, że synergia pomiędzy rozwiązaniami warstwy 1 i 2 zwiększyłaby skalowalność Ethereum o dziesięć tysięcy razy, umożliwiając sieci przetwarzanie milionów transakcji na sekundę i obsługiwanie większości aplikacji.

“Jeśli Sharding zapewni 100-krotnie większa przepustować i Plasma również, te dwa w zasadzie dają Ci skalowalność na poziomie 10 tysięcy razy, co w zasadzie oznacza, że łańcuchy blokowe będą wystarczająco potężne, aby obsłużyć większość aplikacji, które są obecnie dostępne”, dodał Buterin.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here