Naga Marketsniemiecka flaga na tle niebaBundesbank, niemiecki bank centralny, rozpoczyna swoje testy dot. technologii blockchain. Czy chodzi o cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

  • Niemiecki bank centralny rozpoczął eksperymenty dot. blockchaina.
  • Bundesbank nie pracuje jednak nad CBDC.
  • Instytucja chce najpierw zbudować platformę do bezpiecznego publikowania, przesyłania i konsumowania danych publicznych i prywatnych.

Bundesbank eksperymentuje na polu blockchaina

Zgodnie z publicznym ogłoszeniem opublikowanym w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, singapurska organizacja non-profit Ocean Protocol została zaangażowana do stworzenia zdecentralizowanej sieci niemieckiego Bundesbanku.

Bank centralny powiedział, że protokół Ocean został wybrany głównie dlatego, że był jedynym możliwym wykonawcą tego zadania. Instytucja powołała się na „brak porównywalnych konkurentów”.

Bundesbank przyznał w publicznym ogłoszeniu, że głównym celem projektu jest ustanowienie „zdecentralizowanej sieci, która umożliwia uczestnikom stały, symetryczny dostęp do danych w celu aktualizacji statystyk w czasie rzeczywistym przy zachowaniu suwerenności danych”.

Instytucja oczekuje, że będzie współpracować z protokołem Ocean, aby zbudować platformę do bezpiecznego publikowania, przesyłania i konsumowania danych publicznych i prywatnych.

CBDC

Z kolei 21 października portal Cointelegraph poinformował po raz pierwszy, że niemiecki bank centralny rozważa prowadzenie prac dot. blockchaina, ale nie związanych z emisją CBDC. Możliwe więc, że to nowe ogłoszenie jest kontynuacją tamtego.

Z kolei w lipcu Protokół Ocean ogłosił, że opracuje projekt pilotażowy dot. blockchaina z producentem samochodów Mercedes-Benz, firmą Daimler AG.

Czy doczekamy się zaś niemieckiego CBDC? Jak na razie nic na ten temat nie wiemy. Nad CBDC pracuje zaś Unia Europejska, ale mowa na razie tylko o wewnętrznych dyskusjach i testach. Na jeszcze wcześniejszym etapie są zaś USA, co doprowadziło ponoć do frustracji Donalda Trumpa, który obawia się , że jego kraj zostanie wyprzedzony na tym polu przez Chiny. W Państwie Środka prace są już zaś zaawansowane.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here