
Według szefa Rezerwy Federalnej w St. Louis Jamesa Bullarda, amerykańscy inwestorzy podnoszący wycenę rynków akcyjnych mieli rację, przynajmniej jak do tej pory. Jak twierdzi bankier centralny, optymizm w maju i czerwcu na giełdzie odpowiadał danym płynącym z gospodarki przez co zachowanie rynku było “poprawne”. Odmiennego zdania jest Leal Brainard, członkini rady gubernatorów Rezerwy Federalnej.
- Szef banku Rezerwy Federalnej w St. Louis twierdzi, że rynek właściwie zachowywał się względem danych gospodarczych w maju i czerwcu.
- Bankier spodziewa się pozytywnej odbudowy rynku pracy w kolejnych miesiącach.
- Tymczasem Lael Brainard, członkini rady gubernatorów Fed twierdzi, że kolejne miesiące będą pełne niepewności w gospodarce.
Fed: sprzeczne komunikaty o stanie gospodarki
– Rynki udziałowe to nie jest coś o czym często rozmawiamy w Fed. Myślę, że rynki cechowały się optymistycznym nastawieniem i było ono właściwe, tak sądzę, przynajmniej do tej pory – stwierdził James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis w rozmowie w Economic Club w Nowym Jorku.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Rynki były optymistyczne w okresie od początku maja do końca czerwca i rzeczywiście dane gospodarcze potwierdzają takie zachowanie – dodał Bullard.
Bankier był pozytywnie nastawiony także do sytuacji gospodarczej w kolejnych kilku miesiącach zapowiadając powrót gospodarki amerykańskiej na poprzednie tory w przeciągu kolejnych 6 miesięcy.
Szczególną uwagę Bullard poświęcił kwestii bezrobocia, twierdząc, że wskaźnik ten zdecydowanie się poprawi w kolejnych sześciu miesiącach i Stany Zjednoczone czeka gwałtowna redukcja liczby osób poszukujących pracy.
Zaznaczył także, że wielu Amerykanów przebywa obecnie na tymczasowych zwolnieniach i zakłada, że zostaną oni ponownie zatrudnieni wraz z poprawą sytuacji.
Jeśli do tego dojdzie, bezrobocie spadnie do 4,5% zdaniem Bullarda. W mniej optymistycznym scenariuszu, będzie to 5,1%.
Zobacz również: Boeing: dostawy samolotów w II kw. w dół aż o 86%, 737 MAX nadal uziemiony
Bezrobocie vs Covid-19. Co dalej?
Bullard ostrzega jednak, że z powodu kryzysu pandemii koronawirusa, sytuacja jest zmienna, a wykres wskaźnika bezrobocia nie będzie poruszał się w dół w linii prostej.
Odmiennego zdania jest Lael Brainard, która wczoraj stwiedziła, że wydobycie gospodarki z kryzysu może być trudne i bank centralny będzie musiał użyć kolejnego ciężkiego narzędzia – kontroli krzywej dochodowości obligacji.
Brainard określiła perspektywę gospodarki amerykańskiej jako “pokrytej gęstą mgłą niepewności”.
Według niej, aby osiągnąć pozytywne rezultaty w długim terminie Fed musi użyć więcej narzędzi. Jedną z dróg może być utrzymywanie stóp procentowych na poziomie zero procent dopóki inflacja nie osiągnie celu 2%.
Autor poleca również:
- Trading mobilny: analiza EUR/USD, EUR/CHF oraz ceny miedzi na platformie Capital.com
- Tesla: rozpędzony kurs akcji pokonuje barierę 1500 dol., Elon Musk już bogatszy od Buffetta
- Akcje Moderna Inc. w górę o ponad 16% po sesji, szczepionka na COVID-19 coraz bliżej