Naga MarketsDłoń wkładająca Bitcoina (BTC) do portfelaBułgarska Narodowa Agencja Podatkowa (NRA) ogłosiła, że rozpoczyna inspekcję firm sprzedających kryptowaluty. Informację podano 14 stycznia br


Celem dochodzenia jest sprawdzanie, czy firmy te działają zgodnie z przepisami podatkowymi. Agencja jest podobno zaniepokojona wykorzystaniem krypto-aktywów do ukrywania dochodów i uchylania się od opodatkowania.

W walce z kryptowalutami

Bułgarskie RSA podobno przeprowadziło ankietę wśród firm, które administrują platformy internetowe do sprzedaży i zakupu kryptowalut. Po zakończeniu planowanych kontroli organ podatkowy użyje uzyskanych informacji w celu ustalenia, czy użytkownicy zadeklarowali swoje dochody uzyskane przy obrocie kryptowalut.

W Bułgarii dochody ze sprzedaży walut cyfrowych są deklarowane w rocznych zeznaniach podatkowych i traktowane są jako zyski ze sprzedaży składnika aktywów finansowych i opodatkowane w wysokości 10%. Spółki czerpiące zyski ze sprzedaży krypto-aktywów podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie tylko Bułgaria

Także urząd skarbowy Danii został upoważniony przez krajową radę podatkową do uzyskania informacji dotyczących wszystkich transakcji kryptowalutowych od trzech krajowych giełd kryptowalut.

Podobne pisma w zeszłym roku fiskus wysyłał też polskim giełdom kryptowalut, z których ponoć żadna nie przekazała informacji dot. ich użytkowników.

Wracają do tematu Bułgarii, w listopadzie pisaliśmy o tym, że zatrzymano trzech Bułgarów oskarżonych o kradzież kryptowalut o łącznej wartości 5 mln USD. Prokuratorzy stwierdzili, że podejrzani posiadają bardzo dobrą znajomość rynku kryptowalut i wykorzystywali innowacyjne metody i specjalistyczne oprogramowanie w celu przeprowadzenia kradzieży. Według opublikowanego w zeszłym miesiącu raportu CipherTrace, firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym w Stanach Zjednoczonych, kradzież kryptowalut poprzez hakowanie giełd i platform handlowych wzrosła od początku roku do poziomu 927 milionów dolarów, czyli o prawie 250 procent więcej niż w 2017 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here