Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich tygodni cały świat żył tematem rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele wskazuje na to, że jeszcze przez długie miesiące w serwisach informacyjnych będzie to tematem numer jeden. Ekonomiści zwracają bowiem uwagę, że obecny kryzys może być najgorszym w powojennej historii.

  • Skutki pandemii mogą być odczuwalne nawet przez 40 lat
  • Kryzys z 1987 r. był o wiele gorszy niż obecny?

Ekonomiści wskazują, że obecny kryzys przyczyni się do skokowego wzrostu bezrobocia, które w niektórych gospodarkach może sięgnąć nawet 30%. Wiele mówi się także o nadchodzącej recesji. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu wskazuje, że istnieją już pierwsze prace ekonomistów, którzy analizując ekonomiczne skutki 15 pandemii, jakie wystąpiły na świecie, począwszy od XIV w. Z badań tych wynika, że skutki pandemii mogą być odczuwalne nawet przez 40 lat.

– Widoczne jest to w odkształconej ścieżce wzrostu, braku inwestycji, większym bezrobociu, nacisku na płace, niskiej cenie pieniądza, wzroście zadłużenia publicznego i prywatnego, wzroście oszczędności korzystnym dla gospodarki w dłuższym okresie, ale w krótkim prowadzącym znów do pogoni za wyższymi stopami zwrotu – wskazuje ekonomista.

Warren Buffett nie obawia się kryzysu?

Nawet słynny Warren Buffet przyznał, że musiał czekać aż 89 lat by doświadczyć czegoś takiego. Odnosząc się do marcowego spadku na amerykańskim rynku akcji wskazał on, że “to nie był październik 1987, ale imitacja… [kryzys finansowy] był o wiele bardziej przerażający, niż cokolwiek, co się stało”.

Dodał on także, że jeżeli tylko ktoś jest obecny na rynku kapitałowym odpowiednio długo, to zobaczy na nim wszystko:

– Rynki się zmieniają sekunda po sekundzie, reagują na wiadomości. 

Najlepszy inwestor świata pokusił się także o stwierdzenie, że nie będzie to taki kryzys, z jakimi mieliśmy do czynienia w 1987 r. i 2008 roku.

Przeczytaj także: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EURPLN) po 4,54 zł, polski złoty odrabia straty we wtorek
Następny artykułAmRest zredukował godziny pracy i płace dla 44% pracowników w Polsce
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here