Naga Markets
Buffett stawia na układy scalone TSMC. Berkshire zakupiło akcje o wartości 4,1 mld dol.
Warren Buffett

Berkshire Hathaway Inc., holding zarządzany przez legendarnego inwestora Warrena Buffetta, poinformował o kupnie akcji Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) o wartości ponad 4,1 miliarda dol. Akcje tajwańskiej spółki wystrzeliły w reakcji na wieści.

Buffett stawia na układy scalone produkowane przez TSMC

Akcje TSMC gwałtownie wzrosły we wtorek o 7,9% na tajwańskim rynku na skutek informacji, że holding Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, poinformował o olbrzymim zakupie akcji spółki. Obecnie, Berkshire posiada 60,1 mln akcji TSMC notowanych na amerykańskim rynku, jak wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek prezentującym stan na 30 września.

Choć Berkshire słynie ze swojego szefa, legendarnego 92-letniego Warrena Buffetta, to nie zawsze jest on osobą, która finalnie decyduje o transakcjach. Jednak większe inwestycje należą zwykle do Buffetta.

TSMC niczym Apple? Nie spółka technologiczna, a zapewniająca dobra konsumpcyjne

Berkshire nie stawia zbyt często na spółki technologiczne. Wyjątkiem jest Apple, gdzie Berkshire wciąż ma ogromny niezrealizowany zysk ze swoich udziałów w spółce produkującej iPhone’y i Maci, opiewających na 126,5 mld dol. Jednak Buffett wielokrotnie podkreślał, że Apple zapewnia dobra konsumpcyjne, a nie high-tech.

Buffett stawia na układy scalone TSMC. Berkshire zakupiło akcje o wartości 4,1 mld dol.
Kurs akcji Berkshire Hathaway Inc. Źródło: tradingview.com

Być może, w przypadku TSMC, zakup motywowany jest podobną logiką jak w przypadku Apple, a może niską ceną lub wiarą w przewagę technologiczną.

TSMC taką przewagę może posiadać. To olbrzymi gracz i największy producent układów scalonych na świecie, który produkuje chipy dla takich firm jak Apple, Qualcomm czy Nvidia. Co więcej, spółka odnotowała wzrost zysku aż o 80% w zeszłym kwartale.

Jednak TSMC ostrzegła o tym, że popyt na układy scalone może spaść w kolejnych kwartałach.

– Podejrzewam, że Berkshire ma przekonanie, że świat nie może obejść się bez produktów wytwarzanych przez Taiwan Semiconductor Manufacturing. – zauważył Tom Russo, partner w Gardner, Russo & Quinn. – Istnieje niewielka liczba firm, które mogą zgromadzić na tyle duży kapitał, aby dostarczyć nowoczesne półprzewodniki, które są przecież coraz bardziej kluczowe dla życia ludzi.

XTB

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Markets. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAlior Bank z próbą wybicia kluczowego oporu
Następny artykułOkradł giełdę FTX, teraz jest 35. największym wielorybem Ethereum
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here