Naga MarketsW ten weekend opublikowano raport finansowy Berkshire Hathaway za rok 2020, który dał światu inwestorów kolejną okazję do śledzenia wyników samego Warrena Buffetta. Chociaż cudowna spółka holdingowa 90-letnia inwestora przewidywalnie odczuła skutki lockdownu w swoim wyniku finansowym, to jednak raport rzucił światło na chińskiego producenta samochodów elektrycznych BYD, jak dotąd jedną z najodważniejszych inwestycji Buffetta, która systematycznie przynosi ogromne dywidendy.

  • 13 lat temu Buffett zainwestował 232 miliony dolarów nieznaną chińską firmę samochodową o nazwie BYD
  • Szef chińskiego BYD to połączenie Thomasa Edisona i Jacka Welcha
  • BYD stał się głównym graczem na największym rynku samochodowym na świecie

W 2008 r. Berkshire wydało 232 mln USD na zakup 10% udziałów w BYD

Trzynaście lat temu, za radą słynnego współpracownika, Charliego Mungera, Buffett zainwestował 232 miliony dolarów w stosunkowo nieznaną chińską firmę samochodową o nazwie BYD. Jak Munger powiedział gazecie Fortune w 2009 roku, był zafascynowany wizją założyciela BYD – chemika Wang Chuanfu, który został popularnym przedsiębiorcą stając się jednym z największych na świecie producentów akumulatorów do telefonów komórkowych, zanim przeniósł się do sektora motoryzacyjnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ten facet to połączenie Thomasa Edisona i Jacka Welcha – coś takiego jak Edison w rozwiązywaniu problemów technicznych i coś w rodzaju Welcha w wykonywaniu tego, co trzeba zrobić. Nigdy kogoś takiego nie spotkałem – powiedział Munger o Wangu.

Wykorzystując technologię akumulatorów BYD do szybko rozwijającej się produkcji samochodów, Wang zyskał przyczółek na raczkującym rynku pojazdów elektrycznych – konstruując trwalsze akumulatory i tańsze pojazdy niż amerykańscy i japońscy producenci w tamtym czasie. Inwestując w BYD Buffett i Munger wierzyli, że znaleźli firmę, która pewnego dnia stanie się największym graczem na światowym rynku samochodowym, który nieuchronnie przechodził na elektryczność.

Pod koniec 2008 roku Berkshire Hathaway zebrał wspomniane 232 miliony dolarów za około 10% udziałów w BYD. Jak przypomniał Buffett, spółka początkowo próbowała kupić 25% firmy, ale Wang odmówił sprzedaży więcej jak 10% akcji.

To był człowiek, który nie chciał sprzedać swojej firmy. To był dobry znak – powiedział Buffett.

Buffett: 8,2% udziałów w BYD miało wartość rynkową 5,9 mld USD na koniec 2020 r.

Ostatecznie okazało się, że to dobrze zainwestowane pieniądze. Wraz z eksplozją rynku pojazdów elektrycznych w Chinach, BYD stał się głównym graczem na największym rynku samochodowym na świecie. Firma sprzedała w zeszłym roku ponad 130 000 elektrycznych samochodów osobowych, konkurując o udział w rynku z konkurencyjnymi producentami pojazdów elektrycznych, takimi jak Wuling, NIO i oczywiście Tesla.

Wraz ze wzrostem BYD rośnie wartość inwestycji Berkshire Hathaway. Pod koniec 2018 roku, 10 lat po zainwestowaniu 232 miliony dolarów, udział Berkshire w firmie wzrósł do około 1,6 miliarda dolarów. Od tego czasu liczba ta gwałtownie cały czas rośnie w związku z gwałtownym wzrostem chińskiego rynku pojazdów elektrycznych i niezwykłym czterokrotnym wzrostem akcji BYD w zeszłym roku będących przedmiotem obrotu na rynku w Hongkongu. 8,2% udziałów Berkshire Hathaway w firmie produkującej samochody miało wartość rynkową na poziomie 5,9 mld USD na koniec 2020 r., zgodnie z listem Buffetta do akcjonariuszy Berkshire w sobotę.

Oznacza to, że BYD był ósmą co do wielkości inwestycją Buffetta pod względem wartości rynkowej na koniec ubiegłego roku i czyni ją bardziej wartościową inwestycją dla wyroczni z Omaha niż udziały w General Motors (3,7% udziałów Berkshire w GM wyceniono na 2,2 miliarda dolarów na 31 grudnia).

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Kurs BYD na interwale miesięcznym, tradingview
Kurs BYD na interwale miesięcznym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax forum | kryptowaluty kurs | cena funta | notowanie ropy |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here