Naga MarketsDonald TrumpOd niedzielnego wieczoru rynki żyją głównie jednym tematem: zapowiedzią Donalda Trumpa o podwyższeniu już istniejących ceł i wprowadzeniu nowych. Amerykański prezydent zaledwie dwoma tweetami zaburzył rynki wywołując znaczny wzrost niepewności co do przyszłości negocjacji na linii USA – Chiny. Jeszcze do wczoraj wszystko wskazywało na to, że negocjacje są na najlepszej drodze do osiągnięcia porozumienia. Jedna wypowiedź Trumpa zmieniła jednak wszystko o 180 stopni. 


Warren Buffett wymownie o słowach Donalda Trumpa

Jak poinformował Donald Trump na swoim Twitterze, od najbliższego piątku cła na „pozostałe dobra” z Chin wzrosną z 10% do 25%. Co więcej prezydent wspominał o puli towarów wartych 325 miliardów dolarów, które obecnie nie są objęte cłami, w najbliższej przyszłości jednak mają zostać objęte taryfą 25%:

Warren BuffettTemat ten okazał się na tyle istotny, że postanowił skomentować go także Warren Buffett. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie stwierdził że wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami będzie “zła dla całego świata”.

 

– Jeśli rzeczywiście wybuchnie wojna handlowa, będzie ona zła dla całego świata. Najlepszą techniką w negocjacjach z niektórymi ludźmi jest działanie na wpół szalone – powiedział Buffett.

Jeden z najpopularniejszych inwestorów na świecie wskazuje, że trudne rozmowy w tym przypadku są jak najbardziej zrozumiałe. Zauważa on bowiem, że negocjacje na linii USA – Chiny dotyczą dwóch osobowości, które są bardzo przyzwyczajone do zajmowania się polityką, i które zwracają uwagę na to, jak będą postrzegane we własnym kraju pod względem zachowania. To bardzo komplikuje.

Jednym z powodów aktywności Buffeta jest fakt, iż jego spółka Berkshire Hathaway Inc inwestuje w wiele firm prowadzących działalność w Chinach a co za tym idzie, wzrost ceł może przyczynić się do gorszych wyników finansowych tychże spółek.

Warto też przypomnieć, że już w zeszłym tygodniu Jim Weber, dyrektor wykonawczy jednostki Brooks Running w Berkshire, przyznał, że z powodu problemów taryfowych jego firma kończy większość produkcji obuwia w Chinach i przenosi je do Wietnamu.

Buffett zapewnia jednak, że problemy z taryfami nie wpłyną na sposób funkcjonowania Berkshire z siedzibą w Nebrasce:

– Będziemy kupować te same akcje dzisiaj, które kupowaliśmy w zeszłym tygodniu – powiedział.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w wyniku najnowszych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta wszystkie główne światowe indeksy giełdowe notują dziś znaczne spadki. Tyczy się to nie tylko amerykańskich indeksów takich jak Dow Jones, Nasdaq czy S&P 500. Spadki sięgnęły również niemieckiego indeksu DAX30 czy azjatyckiego Nikkei 225.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułForex i giełda po ataku Trumpa. Jak reagował kurs dolara i euro?
Następny artykułTygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 6 – 10 maja 2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here