Naga MarketsProdukcja budowlano-montażowa w maju była niższa niż rok wcześniej o 5,1 proc. Tak więc i w tym sektorze recesja zaczyna być widoczna, choć jej skala nie jest alarmująca.
Według najnowszych danych GUS, produkcja w budownictwie w maju spadła w porównaniu do maja ubiegłego roku o 5,1 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w maju była niższa niż rok wcześniej o 5,1%

W porównaniu do załamania w przemyśle i usługach, to i tak niewiele. Tendencja jest jednak wyraźnie niekorzystna. Majowe dane okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów, którzy liczyli się ze spadkiem o 1,6 proc. Znacznie lepiej prezentują się one po wyeliminowaniu czynników sezonowych.

Biorąc na nie poprawkę, produkcja budowlano-montażowa spadła w maju jedynie o 1,4 proc. Spadki miały miejsce we wszystkich segmentach tej branży, a więc zarówno w przypadku wznoszenia budynków, obiektów inżynierii drogowej, jak i budownictwie specjalistycznym. To negatywny sygnał, mogący świadczyć o spowolnieniu inwestycji oraz zastoju w projektach infrastrukturalnych.

Na tle bardzo słabych, wyraźnie recesyjnych danych dotyczących sektora produkcyjnego oraz usług, branża budowlana wciąż radzi sobie relatywnie bardzo dobrze. Spadkowa tendencja produkcji budowlano-montażowej jest na razie dość łagodna.

To efekt tego, że „droga hamowania” koniunktury w budownictwie jest znacznie dłuższa niż w innych działach gospodarki, bardziej wrażliwych na zmiany warunków. Rozpoczęte budowy są zwykle kontynuowane, a w szczególności dotyczy to inwestycji infrastrukturalnych.

A tych ostatnich w poprzednich latach zakontraktowano bardzo dużo. W tym segmencie w kwietniu zanotowano wzrost produkcji o ponad 9 proc., ale w maju miał miejsce spadek o 4,9 proc.

Dodatkowo, specyfika prac budowlanych spowodowała, że ograniczenia związane z epidemią koronawirusa tej branży nie „zamroziły” w takim stopniu, w jakim miało to miejsce w wielu pozostałych działach gospodarki.

Zasadniczym pytaniem jest to, czy budownictwo z opóźnieniem zareaguje na epidemiczny kryzys i osłabnie w kolejnych miesiącach i kwartałach. Eksperci obawiają się wystąpienia takiego zjawiska w 2021 r.

Jego konsekwencje mogą być jednak dość łagodne ze względu na duży udział w finansowaniu robót środków unijnych oraz wydatków ze źródeł publicznych. Zagrożeniem zaś może być niższa aktywność i możliwości finansowania inwestycji samorządowych.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here