Naga MarketsO7Jak większość z nas na pewno wie, sam system inwestycyjny, który stosujemy w tradingu, to jeszcze nie wszystko. Oprócz psychologii, drugim aspektem nie mniej ważnym, jest odpowiednie zarządzanie kapitałem. Tyle się o tym mówi, ale chciałem zwrócić uwagę na pewne bardzo ważne kryteria, które lepiej pozwolą nam zrozumieć wagę tego tematu. Zagadnienia związane z zarządzaniem kapitałem pisałem już w artykule “Budowa systemów inwestycyjnych – prawdopodobieństwo bankructwa”. Teraz nadszedł czas na rozwinięcie tego tematu.

Po pierwsze wszędzie słyszymy, że nie powinniśmy w jednej transakcji ryzykować więcej niż 2-5% kapitału. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia zarządzania kapitałem, ale także ma aspekt psychologiczny.  Stosując dowolny system inwestycyjny może nam się zdarzyć strata pięć czy nawet sześć razy pod rząd. Jak  wtenczas będzie wyglądał nasz portfel.

Te artykuły również Cię zainteresują
O1

Jak widzimy w powyższej tabeli zaczynając z kapitałem początkowym 10 000 PLN, jeżeli w każdej transakcji ryzykujemy tylko 1% kapitału, po pięciu nieudanych zleceniach nadal mamy ponad 9 500 PLN. Nie sprawia to nam kłopotu złożenie następnego zlecenia, ponieważ strata na rachunku nie jest duża. Ale inaczej to już wygląda przy 10%. Tutaj już prawie przepołowiliśmy nasz rachunek i na prawdę będziemy się 10 razy zastanawiać nad złożeniem kolejnego zlecenia tym bardziej, że jak i ono skończy się stratą, będziemy musieli teraz odrobić 100% aby tylko doprowadzić rachunek do stanu początkowego.


DOŁĄCZ DO WEBINARU


Teraz powinniśmy się zastanowić jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, że złożymy pod rząd cztery, pięć czy 10 zleceń co spowoduje wyzerowanie konta. Ilustruje to poniższa tabela.

O2

Problem ten ująłem w trochę inny sposób. W pierwszym rzędzie mamy portfel, kiedy ryzykujemy w każdym zleceniu 50% kapitału i jak widać prawdopodobieństwo wyzerowania konta wynosi 1:4 (dwa zlecenia dobre, pierwsze złe-drugie dobre, pierwsze dobre-drugie złe, oba złe). Kiedy ryzykujemy 25% kapitału tych zleceń może być cztery a prawdopodobieństwo wynosi 1:16. Ale już przy 5% jest ponad milion, a przy 2% jak jeden do … no bardzo dużo. Jeżeli znamy te wartości to mało tego, że chronimy swój kapitał ryzykując powiedzmy tylko 2% jego wartości, ale znowu psychologicznie wiedząc,że mamy małe prawdopodobieństwo bankructwa, łatwiej nam jest podejmować kolejne decyzje inwestycyjne.

O3

Ale tak dla uspokojenia jest jeszcze trzecia tabelka. Ponieważ tak na prawdę jeżeli ryzykujemy powiedzmy 5% kapitału, to po każdym zleceniu zakończonym stratą, podstawa od której ten procent jest liczony, jest coraz mniejsza. Jeżeli rzeczywiście rzetelnie po każdej transakcji wyliczalibyśmy maksymalną procentowa stratę, to przy 5% ilość zleceń potrzebnych do wyzerowania konta to nie jest 20 tylko 104 , a przy 1% to już 528.

Polecamy również Budowa systemów inwestycyjnych – wartość oczekiwana oraz O zarządzaniu kapitałem słów kilka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here