Naga MarketsBudowa instalacji glikolu propylenowego w Orlen Południe gotowa w 90%Orlen Południe – spółka z Grupy Orlen – finalizuje budowę pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego, podał PKN Orlen. Inwestycja realizowana w rafinerii w Trzebini jest gotowa w 90%. Jej zdolności wytwórcze wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje w 75% krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.  Integralną częścią kompleksu będzie także wytwórnia wodoru.

Orlen Południe finalizuje budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na koniec 2021 roku Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii, podkreślono.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Konsekwentnie wzmacniamy spółki z Grupy Orlen. Stawiamy na ekologiczne i wysokomarżowe produkty. Realizując kluczowe dla Orlen Południe projekty zwiększamy moce wytwórcze w biopaliwach i biomateriałach. Przykładem jest inwestycja w ekologiczny glikol, która powstaje w Trzebini. Oznacza ona rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. To także ważny etap transformacji spółki, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Powstająca w ramach tej inwestycji wytwórnia wodoru pozwoli nam z kolei budować silną pozycję na rynku paliw alternatywnych” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Budowa instalacji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń. Obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających, zaznaczono.

“Inwestycja przyniesie korzyści spółce i całej Grupie Orlen. Do bogatego porfolio dodajemy nowy, ekologiczny produkt o szerokiej gamie zastosowań i od razu ustawiamy się w pozycji europejskiego lidera. Korzyści odniosą także lokalne firmy. Wykonawcami projektu są dwa polskie przedsiębiorstwa. Po jego zrealizowaniu współpracę ze spółką rozpoczną krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę oraz odbiorcy ekologicznego glikolu” – dodał prezes Orlen Południe Marcin Rej.

Orlen Południe zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Dzięki inwestycji utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji. Obecnie pracownicy nowej instalacji przechodzą teoretyczne i praktyczne szkolenia, zgodnie z przyjętym harmonogramem, wynika z materiału.

Oddanie inwestycji przewidziane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale odbywać się będą rozruchy mechaniczne i przygotowania do rozruchu technologicznego.

Do końca tego roku w Trzebini powstanie też wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. Orlen Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75% zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25% (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. Orlen Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej, podano również.

Do tej pory na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych miesiącach zostaną dostarczone zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów, podsumowano.

Działalność biznesowa Orlen Południe koncentruje się na głównych segmentach produktowych związanych z produkcją i sprzedażą biopaliw i biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here